Halı ve kilimin Anadolu kültüründeki yeri ve önemiyle ilgili araştırma

Halı ve kilimin Anadolu kültüründeki yeri ve önemiyle ilgili yaptığınız araştırmalardan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınıza anlatınız.

 

Ana yurdu Orta Asya olan Türk kültürünün en önemli özelliklerinden biri de göçebe bir yaşam tarzına sahip olmalarıdır. Farklı yerlere göç eden Türk toplulukları, eşyalarını da beraberlerinde götürmüşlerdir. Tüm bunlardan dolayı da halı ve kilim, Tür tarihinde son derece önemli ve özel bir yere sahiptir.

 

Yerlere serilmek suretiyle kullanılmakta olan halı ve kilimler yaşam alanının en önemli eşyalarından bir tanesidir. Daha eski dönemlerde de toprağın nem ve kokusunu önlemek ve aynı zamanda böcekleri çadırlardan uzak tutmak amacı ile yerlere kilimler serilirdi. Kilimler hafif olmalarından ötürü at ya da deve gibi binek hayvanlarının üzerinde rahatlıkla taşınmaları mümkündü. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, kilimler yaşam alanını güzelleştirme gibi önemli etkiye de sahiptirler. Eski Türk kültüründe yalnızca zemine değil aynı zamanda duvarlara da halı serme geleneği mevcuttu. Söz konusu bu gelenek hem ailenin statüsünü ortaya koymakta hem de estetik zevki ön plana çıkarırdı.

 

İpek yoluna hakim olan Türkler, bu duruma bağlı olarak dokuma ve kumaş malzemeleri ile oldukça içli dışlıydılar. Kadınlar, giyeceklerini, halı ve kilimlerini çevrelerinden örnek almış oldukları böcek, kuş, bitki, kelebek, hayvan modellerinden esin alarak dokurlardı.

 

Günümüzde ise halı ve kilimler çok zengin renk ve desen çeşitleri ile evlerimizi süslüyor. Estetik açıdan evlerimize büyük bir zenginlik getiren minderler, geçmişten bu yana kültürümüzün vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir