Hangi kuş türlerini tanıyorsunuz?

Hangi kuş türlerini tanıyorsunuz?

Ülkemizde veya yurt dışında yaşayan çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. Türkiye kuş türlerinden 483 adetine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları evde beslemeye uygunken bazıları su üzerinde bazıları da karada yaşamaya uygundur. Kuş türünün zengin olmasında ki en önemli faktör göl, deniz ve ormandır. Ülkemizde bu ekosistemler açısından oldukça zengindir.

 

Bilindik Kuş Türleri

  • Kelaynak: Ülkemizde Şanlıurfa’da yaşayan bir kuş türüdür. Erişkin kelaynakların başı tüysüzdür. Uzun kıvrık gagaları vardır. Kısa bacaklarının rengi kırmızıdır. Uzun ve siyah yaka tüyleri vardır. Siyah tüyleri metalik yeşil, omuz başlarında ki tüyleri erguvan rengine sahiptir. Kuyrukları ve kanatları uzundur. Genç kelaynakların renkleri kırmızıdan çok gri rengini barındırmaktadır.
  • Kum Kekliği: Ülkemizde Şanlıurfa’da üreyen Kum Kekliği, Türkiye’ nin yerli kuşları listesinde yer almaktadır. Çevreden rahatsız edici bir davranış sezdiğinde çok çevik bir hareketle koşarak kaçar. Kısa mesafe uçuşu yapabilir. Dar kanatları vardır. Havalandığında ıslığı andıran kendine özgü sesler çıkarmaktadır. Genellikle çift olarak yaşarlar. Bunun yanı sıra üreme döneminin tamamlanmasının ardından küçük sürüler şeklinde toplanırlar.
  • Leylek: Türkiye’de yaşayan ve mevsimlik göç eden bir kuş türüdür. Sıcak bölgeleri severler. Bacakları ve gagaları uzundur.
  • Muhabbet Kuşu: Avustralya’ ya özgü bir kuş türü olan muhabbet kuşları doğal yaşam alanlarında yaşayabilmek için sade renkler ile kamufle olmuşlardır. Beyaz, mavi, yeşil, sarı gibi renkleri vardır. Evcil hayvanlar arasında yer alır.
  • Papağan: Avustralya’ ya ait bir tür olan fakat Türkiye’ de evcil hayvanlar listesinin başında yer alan bir hayvandır. Değişik türleri bulunmaktadır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER