Nesli tükenen hayvanlar hakkında neler biliyorsunuz?

Nesli tükenen hayvanlar hakkında neler biliyorsunuz?

Nesli tükenen hayvanlar, geçmiş zamanlarda yaşamış, iklim, yerküre veya doğal afetlere bağlı olarak yaşamsal faaliyetlerini yitirmiş ve günümüzde yaşamayan hayvanlara denir. Dünyanın doğal dengesini koruması için bazı canlıların neslinin tükenmesi doğal bir sonuç olarak karşılanmaktadır. Fakat günümüzde nesli tükenmekte olan hayvanlar dünyanın doğal dengesine bağlı değil daha çok insanlara bağlıdır. Doğrudan avlanma sonucunda çoğu hayvanın nesli tükenmiştir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda nesli tükenmiş çok sayıda hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanları genel olarak inceleyelim.

 

Nesli Tükenen Hayvanlar

  • Dinozorlar: Dünya üzerinde dinozorlar tam 160 milyon yıl yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Dinozorların neslinin tükenmesine dair birçok iddia vardır. Bu iddialar arasından insanların en çok kabul gördüğü iddia ise 65 milyon yıl önce bir göktaşı’ nın Dünya’ ya çarpmasına bağlı olarak dinozorların yok olmasıdır.
  • Hazar Kaplanı: Hazar kaplanları, Hazar Denizi etrafında, Moğolistan’ da, Türkiye’ de, İran, Afganistan’ ın kuzey kesimleri ve Türkmenistan’ da yaşam sürdürmekteydiler. 1979 yılında Rusya’ da bulunan türünün son örneği ile nesilleri tükenmiştir.
  • Moa: Dünyanın en büyük kuş türü olarak bilinmektedirler. Fakat nesilleri insanlar tarafından yok olmuştur.
  • Tazmanya Kurdu: Tazmanya kurdu Avustralya’ ya özgü büyük bir etçildir ve keseliler grubunda yer almaktadır. 1930’lu yıllara kadar yaşamını sürdürebilmişlerdir.
  • Çizgili sırtlanlar: Hindistan’ da, Asya’ nın batısında ve Afrika’nın kuzeyinde yaşadıkları bilinen çizgili sırtlanların da nesilleri yok olmuştur.
  • Kuzey Pasifik Balinaları: 1960’lı yapılan balina avları nedeniyle nesilleri hızlı bir şekilde tükenmiştir. Kuzey Pasifik Balinaları 70 ton ağırlığa sahiptir. Ağırlıkları sayesinde de yaşları belirlenmektedir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER