Kene Isırması Durumunda Neler Yaparsınız? Açıklayınız

Logo

Kene konak olarak yaşayan bir tür kınkanatlı böcek grubunda yer almaktadır. Keneler konak olarak hayvanları kullanırlar ve hayvanların üzerine yapışık şekilde bulunurlar. Ara konakları insan olan ve insanların üzerine de yapışabilen keneler, ağız takımları ile deriye giriş yaparlar. Isırma esnasına salgıladıkları madde ile uyuşturur. Bu yüzden kene ısırıkları esnasında acı hissedilmez.

Kene ısırması, kırsal alanlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Özellikle sıcak ve işçilik yapılan bahçelerde sıklıkla bu vakalar ile karşılaşılmaktadır. Kene önceden herhangi bir şekilde sağlığı tehdit etmezken günümüzde sebep olduğu ‘Kırım Kongo’ kanamalı ateş rahatsızlığı ile bilinmektedir. Çok tehlikeli olan bu hastalıktan dolayı ölüm vakaları da görülmektedir.

Kene ısırması durumu ile karşılaşıldığında yapmanız gereken ilk şey keneye dokunmamaktır. Kene strese girmemeli ve içerisinde bulunan sıvıyı vücuda enjekte etmemelidir. Bu yüzden keneye hiçbir şekilde dokunmamanız gerekir. Kene ısırığı sonrasında sağlık kuruluşuna giderek burada tahlil vermeniz gerekmektedir. Kanda herhangi bir problem çıkmaması ve ateş gibi bulgular göstermemeniz halinde taburcu edilirsiniz. Ardından 1 hafta içerisinde yeniden tahlil vermeniz istenir. Herhangi bir problem çıktığı takdirde yatış yapılarak takip edilir.

Herhangi bir şekilde vücudu bir böcek ısırması durumunda, bilmediğiniz bir şey ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışmanız gerekmektedir. Çünkü böcekler, korunma mekanizması olarak genelde vücut sıvılarını kullanır ve zehirlidir. Bu gibi sağlık problemlerin yaşanmaması açısından sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER