Kulak ile İlgili Rahatsızlığınız Olduğunu Fark Ettiğinizde Hangi Sağlık Kuruluşuna ve Nasıl Başvuru Yaparsınız?

Logo

Kulak, beş duyu organımızdan çift olarak görev yapan, duymayı sağlayan önemli bir organdır. Kulak içerisinde birçok yapı bulunur ve bütün itibari ile duymayı sağlar. Kulağın içerisindeki bu yapıları en ufak problemi duymada aksaklık ve farklı problemler şekilde etki gösterir. Kulak içerisinde sil yapısı bulunur. Bu yapının en önemli özelliği kulak içerisine ve zarına bir müdahalenin engellenmesini sağlamaktadır.

Kulakta ağrı, duyma ve anlamama gibi problemlerin yaşanması kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu gibi kulak problemlerinin uzmanlık alanı kbb (kulak burun boğaz) birimidir. Kulağınızla alakalı problem nedir? Daha önce yaşadınız mı? Günün belirli saatlerinde ne şekilde gerçekleşiyor gibi sorulara yanıt vermeniz, hekimi doğru yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Kulak oldukça hassas olan zar barındırmaktadır. Bu zarın iyi korunması ve zedelenmemesi oldukça önemlidir. Bu yüzden de kulak bakımı ve temizliğine sürekli olarak dikkat etmeniz gerekmektedir. Duymanın sağlanması ve hastalığın tedavisi bu yüzden büyük önem taşır. Kulak iltihabı kişilerin en sık karşılaştığı problemlerden biridir. Kulak tıkanması da gözlenebilir ve bu tıkanmanın nedeni, yaşın ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Yıllarca biriken buşon adı verilen kulak kiri, kulağın duymasını engeller. Kulak lavajı adı verilen bu uygulama ile kulak yolun açılır ve duyma sağlanır.

Önemli duyu organlarından olan kulak, uzman hekime danışarak tedavi edilmelidir. Kendi kendinize yapacağınız yanlış bir uygulama, işitme kaybına sebep olacaktır. Bu yüzden doğru ve zamanında tedavi olmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER