Hayvanlardan elde ettiğimiz faydaları aşağıya yazınız.

Hayvanlardan elde ettiğimiz faydaları aşağıya yazınız.

Hayvanlar insan yaşamı içinde büyük bir öneme sahiptir. Bazı hayvanların etinden, sütünden ve yumurtasından faydalanırız. Bazı hayvanlar ise daha önceki yıllarda yük taşımakta, tarlada ve yolculuklarda kullanılmıştır. Ancak günümüzde teknolojik gelişimlerle birlikte artık bu hayvanlardan bu tür amaçlarla yararlanılmıyor.

 

Örneğin çocukların bedensel gelişimleri için gerekli olan balı arılar sayesinde tüketebiliyoruz. Süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum ihtiyacımızı karşılayan besinleri de ineklerden elde ediyoruz. Ayrıca kırmızı et ihtiyacımızı da inekler sayesinde karşılayabiliyoruz. Özellikle tavukların hem yumurtasından hem de etinden yararlanıyoruz.

 

Bunların dışında bazı hayvanlar da insanlara arkadaşlık etmekte. Örneğin yalnız kişiler evlerinde kedi besliyorlar. Ayrıca bekçi köpekleri evlerimizi veya işyerlerimizi koruyabiliyor.

 

Köpeklerin faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Özel eğitim almış köpekler güvenlik güçlerine de oldukça yardım etmektedir. Gerek suçluların yakalanması gerekse zararlı maddelerin tespiti konusunda günümüzde çok sık köpeklerden faydalanılmakta.

 

Köpeklerin bir diğer faydası ise görme engelli kişilerin sokakta rahat bir şekilde yürümelerine yardımcı olmaktır. Görüldüğü üzer başta köpekler olmak üzere birçok hayvanın hayatımızdaki yeri oldukça önemli. Bu nedenle hayvanlara karşı çok duyarlı olmalı ve özellikle sokak hayvanlarının korunması konusunda çok hassas davranmalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER