Hazreti Muhammed Mekke’yi Fethettikten Sonra Şehirde Genel Af İlan Etmiştir. Bu Durumun Sonuçları Neler Olabilir?

Logo

Hazreti Muhammed İslam dinini yaymak için çok sayıda fetih ve savaş yapmıştır. Kendisine peygamberlik müjdelenmiş olan Hazreti Muhammed İslam dinini yaymak adına çalışmalarını hiç durdurmamıştır. Mekke’yi fetih ettiğinde Mekke’deki Müslüman sayısı oldukça azdı. Hazreti Muhammed’in Mekke’yi fethetmesi ile beraber bu şehirde de esirler almıştır. Şehrin fethedilmesi ve çok sayıda eserin düşmesiyle beraber şehir hakkında ilk başlarda bir korku durumu yaşanmıştır. Fakat Hazreti Muhammed şehri fethetmesinin ardından şehirde bir genel af ilan etmiştir. Bu genel afla beraber insanları İslamiyet’e davet etmiştir fakat davetin üzerinde hiçbir zorlama göstermemiştir.

 

Hazreti Muhammed’in gerçekleştirdiği bu genel af sayesinde insanların ilk başlarda yaşadığı korku durumu ortadan kalkarak şehirde barış olduğunu görmüşlerdir. Barış ve huzur içerisinde hayatlarını devam ettirebileceklerini gören insanlar İslamiyet’in hoşgörüsü karşısında memnun kalmış ve dinin insanları hoş gören bu yanını tanıyarak benimsemeye başlamışlar.

Genel af halinde yaşamlarına devam eden Mekke halkı İslam dininde zorlamanın olmadığını, İslam’ın bir hoşgörü dini olduğunu kendileri görmüş oldular. Bu durum ile karşı karşıya kalan çok sayıda insan İslam dinini benimseyerek Müslümanlığa geçmişlerdir. Hz. Muhammed’in Bu tavrı sayesinde Müslümanlığı yanlış tanıyıp sevmeyen insan sayısı azalarak Müslümanlığı yakından ve doğru tanıyıp Müslümanlığa geçen insan sayısı artmıştır.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER