Hz. Muhammed, Cahiliye Dönemi’nde “Muhammed’ül Emin” Olarak Tanınmıştır. Ona “Emin” Unvanının Verilmesinin Nedenleri Neler Olabilir?  

Logo

Cahiliye dönemi İslamiyet öncesinde Arap yarım adasında yaşanan ve bu bölgede yaşayan insanların paraya önem vererek fakir ezdiği ve zenginin güçlü olduğu bir dönemdir. Kölelerin ve hürlerin toplum içerisinde keskin bir şekilde ayrıldığı huzursuzlukların sıklıkla yaşandığı bir dönemdir.

Bu dönemde zengin insanlar Mekke çevresinde ticaret ile uğraşmaktaydı. Ticaret oldukça yaygın olarak yapılan bir meslektir ve zenginlerin en çok uğraşı haline gelmiştir. Fakat şöyle bir durum söz konusuydu. İnsanlar ticaret yapıyorlardı ama hırsızlık ve insanları kandırma da oldukça fazlaydı. Yani ticaret yapan her insana güvenip o kişi ile alışveriş yapmak zor bir durumdu.

Hazreti Muhammed’in mesleği ticarettir. Hayatını ticaret yaparak kazanıyordu. Cahiliye döneminde ticaret yaparak geçimini sağlarken diğer insanlar tarafından Muhammed’ül Emin olarak anılmaya başlamıştır. Muhammed’ül Emin’in anlamı ise güvenilir insan demektir. Yani Hazreti Muhammed ticaret yaparken kimseyi kandırmadan ve dolandırma da iş yaptığı için herkesin güvenini kazanmış ve diğer insanlar tarafından güvenilir insan adını almıştır.

Hayatı boyunca her alanında dürüst ve örnek bir insan olan Hazreti Muhammed bu özelliklerini peygamber olmadan önce de çevresindeki insanlara göstererek onlara örnek olmayı başarmıştır. Her zaman söylediği sözün doğru olması ve insanlara güven vermesi bu sıfatı Peygamber olmadan önce ona kazandırmıştır.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER