Sınırların Olmadığı Dünya – Mike Moore

Mike Moore – Sınırların Olmadığı Dünya

 

Mike Moore  Dünya Ticaret Örgütü başkanlığı yapmış bir siyaset adamıdır. Sınırların Olmadığı Dünya kitabında da  Özgürlüğü, gelişimi, serbest ticareti savunmuştur. Bu doğrultuda küresel yönetime değinmiştir.  Küreselleşme hakkında bir çok detay vererek getirdiği sorunlara ilişkin önemli önerilerde bulunmuş. Dünya Ticaret Örgütü aracılığıyla bu sorunların çözümü için sunduğu katkıları anlatmıştır.

 

Mike Moore’un Dünya Ticaret Örgütü genel direktörlüğü dönemine ilişkin düşünceleri serbest ticaret tartışmasına önemli katkılarda bulunuyor. Moore 14-15 li yaşlarda mezbahada çalışmak için eğitimini yarım bırakmış bir çocuğun,  küresel dünya ticaret sistemine kaideler ve kurallar getirmekten ayrıca bu sistemi yönetmekten sorumlu bir topluluğun başına geçmeyi nasıl başardığını gözler önüne seriyor.

 

Sınırların olmadığı Dünya’da şansız Seattle toplantısının kısa bir süre öncesinde Dünya Ticaret Örgütü yönetiminin başına gelen Mike Moore öncelikli olarak ele aldığı konu yoksul ülkelerin sorunlarıyla ilgilenerek ve çoğunlukla karşı tavır içinde olan bir çok sivil toplum örgütleriyle açık tartışmalara girerek çözüm bulmaya çalışmak oldu. Dünya Ticaret Örgütü’nde reformlar yaratmaya çalıştı. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkeler arasında lider olan Çin de dahil olmak üzere , Dünya Ticaret Örgütü’ne yeni üye olarak katılan on ülkeyle yapmış olduğu başarılı görüşmelerin iç yüzünü de içeriden hatta yönetimin başı olarak anlatıyor.  2001 yılının Kasım ayında Doha’da yapılan toplantıda , bu ülkeler in gelişime odaklı ticaret tartışmalarının yeni bir oturumuna katılma sözü vermiş olmalarından gurur duyduğunu bu başarıdaki önemli olan faktörleri detaylıca anlatmaktadır. Ayrıca Mike Moore, Sınırın Olmadığı Dünya kitabıyla Dünya Ticaret Örgütü’ne yönelik olumsuz eleştiri ve saldırıları yanıtlamaktadır. Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallara bağlanmış serbest ticaret konusunda verdiği sözün dünya üzerindeki en yoksul ülke ve o ülkelerin yurttaşlarından milyonlarcasını kalkındıracak en büyük umut olduğunu ileri sürüyor. Sınırların Olmadığı Dünya birbirine gereksinim duyan ve yeni yeni bütünleşmeye başlayan dünyamızı inceliyor. Ortaya çıkmakta olan küresel sivil toplum konusunda küresel yönetiminin ortak zorlukları üzerine yeni bakış açıları sunuyor.  Küresel sorunlarda sivil toplum örgütlerinin küresel ve toplu yönetimlerin meydan okumalarına yönelik yeni perspektiflerini karşılarına nasıl sunduğunu ve bu sorunlarda ulusal ve uluslararası örgütlerin bir arada olmasını sağlayacak birleştirici fikirlerini anlatıyor.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER