“Hiç Kimsenin İzinsiz Olarak Bir Başkasının Evinin İçine Bakması Helal Değildir. Eğer bakarsa (Eve) girmiş demektir…” Hadis-i Şerifte Bahsedilen Durumun Başınıza Gelmesi Size Neler Hissettirir?

“Hiç Kimsenin İzinsiz Olarak Bir Başkasının Evinin İçine Bakması Helal Değildir. Eğer bakarsa (Eve) girmiş demektir…” (Tirmizi, Salat 148.) Hadis-i Şerifte Bahsedilen Durumun Başınıza Gelmesi Size Neler Hissettirir?

Mesken kişilerin güvenle barındıkları mekanlardır. Tüm ev halkının bir araya geldiği, yaşam, istikrar, dinlenme, sükunet, rahatlama ve huzur yeridir. Evin içi kişilerin mahrem alanları olarak sayılabilmektedir. Ev halkının izni olmadan değil yabancıların girmesi kapı önünden bakması bile İslam dinine göre hoş karşılanmamaktadır. İnsanı değerler bakımından başkasının özeline göz dikmek veya gözetlemek toplum tarafından dışlanan davranışlar arasındadır. Çünkü bu tür davranışlar insanlar tedirgin olmasını sağlamaktadır. Ev içinde aile bireylerinin güven ve huzur içinde yaşaması için saygılı davranmak gerekmektedir. Aynı ev içinde yaşayan kişilerin bile şahsi odalarına girme istekleri izin dahilinde olmalıdır. Bir eve veya odaya girmeden önce kapıyı çalıp müsaade istemek gerekmektedir.

 

Kur’an’da Yüce Allah şöyle buyurmuştur “Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu, sizin için daha iyidir; herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız. Orada kimse bulamadınızsa, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size ‘Geri dönün!’ denilirse hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah yaptığınızı bilir.” (Nur, 24/ 27-28).

 

İslam dininde Kur’an ve Peygamber Efendimiz gibi güzel rehberler sayende insanların nasıl davranmaları gerektiği açıkça belirtilmiştir. Uygun olan davranışlar ve güzel sözler çevresinde hareket edildiği zaman toplum içindeki huzur ve güven büyük oranda sağlanmış olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER