Sosyal Hayatı Olumsuz Etkileyen Hususlar

Sosyal Hayatı Olumsuz Etkileyen Hususlardan Bazılarını Yazınız

İnsanların sosyal hayatlarını belirli kurallar ölçüsünde ve etrafındaki diğer insanlara saygı duyacak şekilde yaşaması gerekmektedir. Müslümanlar birbirine adalet ile muamele eden toplumların başında yer almaktadır. İyi bir Müslüman topluluklarda nasıl davranması gerektiğini ve nasıl yaşaması gerektiğini zaten bilmektedir. Unutulmamalıdır ki başkasının özgürlüğünün başladığı noktada sizin özgürlükleriniz son bulmaktadır.

 

Her toplumda olduğu gibi sosyal hayatı olumsuz etkileyen bazı hususlar b ulunmaktadır. Müslümanlar güzel davranışları ile etrafta bulunan diğer toplumlara örnek olmalıdır. Bu nedenle ağzına kötü laflar alan kişiler maalesef ki Müslümanlığa yakışmayan bir davranış sergilemektedir. Edep, saygı ve ahlak kavramı olmayan insanlar da yine sosyal hayatı olumsuz etkileyen olumsuzluklardan bazılarıdır.

 

İnsanlar güzel ahlaklarını yaşam alanlarında gösterdikleri ve saygı çerçevesinde bir hayat sürdüklerinde hiç şüphe yoktur ki sosyal hayatlarında bir sıkıntı yaşansın. Elbette ki yaşanmayacaktır. İbadetlerini yerine getiren ve çalışkan, akıllı insanların bir arada yaşadığı çevrelerde sosyal hayat zaten oldukça düzenli olarak seyreder. Ne zaman ki bu topluluğa uymayan edep ve ahlaki değerleri bulunmayan, insana saygı duymayan kişiler var olmaya başlar ise bozulmaların yaşanacağı kaçınılmaz sondur.

 

İçki içen, kötü söz söyleyen ve saygısız olan her insan sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. İnsanlara akıl veren yüce Allah kullarının birbirlerine saygı duymalarını ve huzurla birlikte yaşamalarını birbirlerini koruyup kollamalarını istemektedir. İyi bir müslümanda zaten emredileni yaparak hem yaşadığı sosyal çevreyi mutlu eder hem de Allah’ın rızasını kazanmış olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER