Hz. Muhammed (s.a.v.) ne zaman ve nerede dünyaya gelmiştir?

Logo

Hz. Muhammed (s.a.v.) ne zaman ve nerede dünyaya gelmiştir? Yazınız.

 

Hz. Muhammed (sav), hicri 571 yılının Rebiülevvel ayının 12 gecesinde Mekke’de dünyaya geldi. Babasının adı Abdullah, annesinin adı ise Amine’dir. Peygamber Efendimiz (sav) daha dünyaya gelmeden önce babası Abdullah vefat etmiştir. Annesi Amine Hz. Muhammed’i  (sav) dünyaya getirirken bazı olağanüstü olaylar gerçekleşmiştir. Yaşanan olağanüstü durumlar arasında; Büyük bir yıldızın doğması, yıllardır yanan Mecusilerin ateşlerinin sönmesi, Semave Vadisi sular altında kalması, Kisra’nın 14 sütunu yıkılması vardır.  Doğum anında Hz. Amine’nin sırtını birinin sıvazladığından hiç acı yaşamadan Efendimizi (sav) dünya getirmiştir. sonra bebeğini Medine’de süt anneye verdi. O dönemde Mekke’de doğan çocuklar Medine’de yaşayan sütannelere verilirmiş. Sütanneye verilme nedenleri;

 

  • Mekke’nin havası bebeklerin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Medine’nin havası ise daha temizdir. Bebekler daha iyi gelişir ve büyür.
  • Medine’de konuşulan Arapça daha güzel ve belirgin bir Arapçadır. Cahiliye döneminde edebiyat, şiir gibi sanatlara önem verilirdi. Bundan kaynaklı olarak bebeklerin Medine’nin Arapçasını öğrenmesi için Medine’deki sütannelere verilirdi.

 

Hz. Muhammed’in (sav) doğduğu zamana cahiliye denmektedir. O zaman diliminde insanlar ahlaki olarak bir karanlığın içinde olmalarından ve cahilliklerinin fazla olmasından dolayı Cahiliye denmiştir. Cahiliye döneminde, insanlar arasında kadın erkek, zengin fakir, hür köle ayrımı yapılırdı. Kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü. İnsanlar tanrı diye kendi elleri ile yaptıkları putlara tapardı. Ahlaki olarak kadınlara kötü niyetle bakıldığı, kız çocuklarının büyüdüğünden adımızı kirletmesin diye öldürüldüğü bir dönemdir. Mekke’nin ve daha doğrusu Arap Yarımadasının yaşadığı bu dünyaya gelen Hz. Muhammed bütün dünyanın peygamberi olmuştur.

 

Diğer konumuz: Güzel ahlaka örnek olarak beş davranış

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER