Hz. Muhammed’e İnen İlk Ayetin “Oku” Diye Başlaması İslam Dininin Hangi Özelliğini Gösterir?

Logo

Hz. Muhammed’e gelen ilk vahiyde oku emri bulunmaktadır. Ayet “oku” ile başlayarak devam eder. Ayetin indiği zamanlarda Arap yarım adasında cahiliye dönemi yaşanıyordu. Cahiliye dönemi eğitim önemsiz, zenginlerin fakirleri ezdiği bir dönemdi. Halk eğitim almayı bırakın okumayı bile pek tercih etmiyordu.

Hz. Muhammed’e peygamberliğin müjdelenmesi ve vahiy gelmesi ile beraber ilk gelen ayette oku yazmaktadır. İlk ayetin bile bu şekilde inmesi İslam dininin eğitimi önemsediği okumanın pek çok şeyden önce geldiğini göstermektedir.

İslam dini tembellik yapanı, okumayanı ve eğitim almayı reddedeni desteklemez. Her zaman İslam dininin de eğitimin önemi vurgulanırken, alınan eğitimler ışığında ve bilim yolunda çalışmalar yaparak insanlığa, vatana ve millete hayırlı kişiler olunması öğütlenir.

İslam dininde bir ayrım olmadan hem erken hem de kız çocuklarının eğitim alması ve okuması söylenir. İslam dini her zaman bilimi destekler. İnsanlığı geliştirecek, topluma faydalı olacak her şey İslam tarafından desteklenir.

İslam dinini benimseyerek vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek istiyorsanız İslam’ın ilk emir olan “oku” ile benimsenmiş bir hayat yaşamalıyız. İslam dininin ilk ayetinden başlayarak devam ederek eğitime verdiği önemi ve okumanın vurgulanması ile gericiliği savunan bir toplum olmaktan, bilimden uzak durmaktan kaçınmalıyız. Dinimizin bize gösterdiği şekilde ilerlemeliyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER