İlk Yardımın Ne Olduğunu Söyleyiniz.

Logo

İlk yardım, hasta ya da yaralıya, eldeki imkanlar ile sağlık görevlileri gelene kadar, durumunun iyileşmesi ya da daha kötüye gitmemesi adına yapılan, tıbbi malzeme kullanmadan uygulanan ilaçsız uygulamaların tümüne denilmektedir. Bunu uygulayan kişi de gerekli eğitimlerini aldıktan sonra bir ilk yardım gönüllüsü olmaktadır.

İlk yardımcının yapması gerekenler;
– Solunumun varlığını kontrol edip devamlılığını sağlamak
– Kalp atışının ve bilincin kontrolünü yapmak
– Kazazedenin durumunun kötüleşmesini engellemek ve tedavisini kolaylaştırmak
– Sağlık ekipleri gelene kadar ki bu süreçte doğru bilgiler vermek ve doğru uygulamalarda bulunmaktır.

Kaza, ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğimiz ve kestiremediğimiz ani gelişen olaylardır. Bu gibi durumlarda ilk müdahale ve ilk yardım oldukça hayati önem taşır. Herkesin ilk yardım bilmesi ve bu durumlarda birbirine yardımcı olması, kişilerin yaşam şansını arttırmaktadır. Ancak bu süreçte bilmediğiniz ya da hatırlamadığınız detaylar olduğunda hastaye ya da kazazedeye yanlış bir hareket yaptırabilirsiniz. Buna engel olmak adına mutlaka bilgilerinizi tazeleyin

İlk yardımın temel ilkesi hayat kurtarmak ve mevcut durumun iyileştirilmesini sağlamaktadır. Bunu ilaçsız ve tıbbi malzemesiz yapmak sizi ilk yardımcı yapacaktır. Hayat kurtarmak ve bir insanın nefes almasına vesile olmak oldukça haz veren bir durumdur. Bu yüzden mutlaka herkesin ilk yardım bilmesi ve bunu gerektiği yerde kullanması gerekmektedir. İlk yardım eğitimi için gerekli kurslar ve programlar bulunmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER