Sindirim Yoluyla Zehirlenmelerde Görülen Belirtileri Söyleyiniz.

Sindirim sistemi, ağız ile başlar anüs ile sonlanır. Yenilen besinlerin bu sırayı takip ederek devam eden bir süreçtir. Sindirim, yaşamın devamlılığı için gerekli bir sistemdir. Bu yüzden de besinlerin yenilmesinden geri emilmesine kadar her türlü süreç insan için fayda sağlamaktadır.

Bazı durumlarda besinlerin tarihlerinin geçmesi ya da bozulması durumunda fark edilmediği taktirde tüketilir. Bu tüketim neticesinde zehirlenme dediğimiz olay gerçekleşmektedir. Sindirim sistemi zehirlenmesi oldukça ciddi bir durumdur ve bilinen belirtileri:
– İshal ve kusma
– Midenin sürekli olarak bulanması ve midenin sıkışması
– Genel vücut kasılma
– Baş dönmesi ve tansiyon düşmesi
– Aşırı sıvı kaybına bağlı halsizlik ve yorgunluk
– İleri derece zehirlenmelerde şuur kaybı ve koma hali gözlenmektedir. Bu durumun ölümle sonuçlandığı ağır tablolarda bulunmaktadır.

Sindirim yoluyla zehirlenmelerde en sık bilinen balık, mantar ve et ürünleridir. Bunların sebep olduğu tablolar daha ağır sonuçlanmaktadır. Bunun dışında süt zehirlenmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden de yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Besin zehirlenmesi oldukça ciddi bir durumdur.

Sindirim sisteminde meydana gelen bir zehirlenme olayında ivedilik ile sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Sağlık kuruluşunda gerekli tedavi uygulanır ve eski sağlığınıza dönmeniz sağlanır. Ancak bu gibi zehirlenme durumları ile karşılaşmamak adına, yenilen besinlerin son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir