İnsan Doyduklarıyla Değil Doyurduklarıyla Mutlu Olur Sözünün Anlamı Nedir?

Bir insanın mutlu olabilmesi için ihtiyaç sahiplerini doyurmak, yardımlaşmak ve paylaşmak oldukça önemlidir. Her toplumu bir arada tutan yardımlaşma bireyin manevi olarak kendini çok daha güçlü hissetmesini sağlamaktadır. Bu sebeple insanlar yaşadıkları toplumda var olan ihtiyaç sahipleri ile yardımlaşarak hem onların ihtiyaçlarını karşılamalarına yardım etmektedirler hem de kalplerinde huzuru bulmaktadırlar.

 

Kendinize gözünüzün alabildiğince büyük ve üzeri tüm sevdiğiniz yiyecekler ile dolu olan bir masa kurduğunuzu hayal ediniz. Kaç tanesini tabağınıza alıp yiyebilirsiniz ki? İki, üç, dört… Değil mi en fazla dört çeşidi olsun peki kalanları ne olacak? İsraf ve kalanına artık sizin ihtiyacınız yok. İşte baştan bu öngörüde bulunarak sizin için fazla olan malların, yiyeceklerin, giyeceklerin ve paraların fazlasını din kardeşleriniz ile paylaşabilirsiniz. İnsanlara yardım etmek Allah’ın sevgisini kazanmanıza yardım edecektir. Bu dünyada ne kadar tüketirseniz tüketin öldüğünüzde sizinle sadece ibadetleriniz ve sevaplarınız gelecektir.

 

Paylaşarak ve yardımlaşarak toplumun birlik ve beraberliğinin güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Kendine sıkıntısında yardım eli uzanan ihtiyaç sahipleri kendilerini çok daha güvende hissederler. Böylece toplumda da huzur meydana gelir.

 

İnsanlara mal mülk belirli bir yere kadar mutluluk vermektedir. Siz de mutluluğunuza vesile olan mallarınızı paylaşarak pek çok kişinin de mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. İnsanların sorunlarını çözmek için onlara maddi manevi yardımda bulunmak hem size hem de yardım ettiğiniz insana huzur ve mutluluk verecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER