İtikaf, infak ve sadaka kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız.

İtikaf, kelime anlamı olarak belli bir yerde beklemek, kişinin kendisini bir alana hapsetmesi demektir. Ancak bu kelimenin bir de terim anlamı vardır. Bu anlam ise, bir insanın günlük hayatın kaygılarından kendini kurtararak bir yere ibadet etmek için kapanmasıdır. Geniş manada, bir süre için mescitte kalınıp  iç huzurun yakalanması ve ibadetlerin hemen hemen aralıksız yapılması durumunu anlatmak için kullanılmaktadır. İtikaf, sünnet olarak geçmektedir ve Hz. İbrahim’den bu yana yapılagelmiştir. Peygamber efendimiz (S.A.V) de ömründe çok defa itikaf ibadeti yapmıştır.

 

İnfak ise sözlüklerde; sona ermek, tamamlanmak, tükenmek anlamlarına gelmektedir. Bu kelimenin de bir terim anlamı bulunur. Dini bir terim olarak infak, Allah’ın memnun olduğu kullar arasına girmek için kişinin kendi tasarrufunda olan mallardan harcama yapmasıdır. Kişi, ihtiyaç sahiplerine bu uğurda çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Gönül bağının baş aktör olduğu kapsamlı infak kavramı, dinimizde farz sayılan zekat kavramını da içine almaktadır. Bunun yanı sıra gönüllülük esasına dayalı tüm hayır işlerini infak kavramında toplamak mümkündür.

 

Sadaka, sözüne sadık olmak, doğruyu söylemek anlamlarına gelmektedir. Dini bir terim olarak ise Allah’a duyulan saygı ve sevginin bir göstergesi olarak yapılan iyilik ve yardımları belirtmek için kullanılmaktadır. Sadakada asıl olan, bu iyiliğin herhangi bir karşılık beklenmeden yapılıyor olmasıdır. Sadaka çeşit çeşittir ve sadece mal ile olması da gerekmez. Bir insan neye muhtaç ise o şeyin karşılıksız verilmesi, bu kavram kapsamındadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER