İnsanlar niçin aynı çevreyi paylaştığı bitki ve hayvanlara zarar veriyor olabilir?

Logo

İnsanlar Niçin Bitki Ve Hayvanlara Zarar Veriyor?

Gün geçtikçe doğa olayları artarak devam ediyor. Dünyanın dengesinin bozulduğu ve mevsimlerin birbirine girmeye başlamış olduğu şu günlerde, insanlar hala düşünmeden doğaya zarar veriyor. Gereken önlemleri almayıp, kendi elimizle yaşadığımız çevreye zarar vermek, hayvanları ve bitkileri hor görüp dünyada sadece kendimi yaşıyormuşuz gibi davranmak, yalnızca diğer canlılar için değil, bizim için de oldukça tehlike arz ediyor.

Yaşadığımız doğada sadece kendimizin olduğunu düşünüp, bizimle birlikte yaşamaya çalışan canlıları unutarak, çevreye bilinçsizce zarar veriyoruz ve onları yok sayıyoruz. Aslında bu konunun en önemli sorunu eğitimsizlik. Gittiğimiz yada gezdiğimiz yerlerdeki kurallara uymayarak yerlere çöp atıyoruz. Ateş yakılmasına izin verilmeyen ve ateş yakılmasına uygun olmayan yerlerde ateş yakmaya çalışmak çevremizdeki canlılara ve bize  zarar vermektedir. Bunun önüne geçebilmek için, kurallara uymalı, çevre ve doğa dostu davranmalıyız. Bu konunun öneminin farkına varmak için, bilinçli olmamızın yanı sıra aynı şekilde gerekli duyarlılığı göstermeyen bilinçsiz toplumları uyararak, onların da bu konu hakkında gerekli özeni sağlamalarına yardımcı olabiliriz.

 

Sadece kendini düşünen bencilce davranışlar sergileyen toplumlar sayesinde günümüzde birçok hayvan ve bitkinin nesli tükenmiştir ve bir o kadar da nesli tükenmeye yakın olan canlı bulunmaktadır. Bilinçli olarak onların da bu doğanın bir parçası olduğu gerçeğini unutmamalı, doğal döngünün sağlanması amacıyla onlara ihtiyacımız olduğunu bilmeliyiz, bilinçlenmeliyiz ve bilinçlendirmeliyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER