İstiklal Marşı’nı Ezbere Bilmek Neden Önemlidir?

Logo

İstiklal Marşını Ezbere Bilmek Neden Önemlidir?

Bağımsızlığımızın sembolü olan ve hiçbir kuvvet karşısında, sayımız az olup silahımız olmasa bile eğilmediğimizi her okunduğunda milletimize gösteren İstiklal Marşı, her insan tarafından bilinmelidir. 10 kıtasını birden ezberlemek zor olabilir fakat yarın, öbür gün biri çıkıp nerede senin bağımsızlığın diye sorduğunda İstiklal Marşı kişi tarafından göğsü kabara kabara okunmalıdır.

İstiklal Marşı ezbere bilinip, tekrar tekrar okunmalıdır. Çünkü İstiklal Marşı aslında birçok askerimizin kanıyla yazılmıştır. Bizim bu günlerde olmamız için, milletini ve vatanının topraklarını kurtarmak için kanı dökülmüş bir asker her daim hatırlanmalı ve İstiklal Marşı ile dolaylı yoldan bile olsa anılmalıdır.

Türkiye’nin her toprağının mezara çevrildiği o günlerde, parasızlık, açlık, sefalet içerisinde, hiçbir karşılığı olmadan kanını dökmeyi göze almış, silahsız savaşıp Türk bayrağını yere sermemiş askerin hakkı, herkesin üzerindedir ve ne yapılırsa yapılsın ödenmeyecektir.

Türkiye’nin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı’nı ezberlemek her Türkün asli görevleri arasındadır. Her Türk çocuğuna İstiklal Marşı’nı öğretmeli ve bu ülkenin nasıl şartlar altında ne şekillerde kurtarıldığını bir bir anlatmalıdır. Bu hikaye nesilden nesile aktarılmalı, üzerinden bin yıllar geçse bile unutulmamalıdır. Kurtulan herkesin üzerinde, o şehitlerin hakkı vardır. Yaşamayan birinin hakkı da, ancak ona dua edilerek ve dua edilmesini sağlayarak ödenebilir. Her gün, her hafta, her ay, her yıl yeni birilerine İstiklal Marşı’nın ne demek olduğu öğretilmeli, şehitlere dua ettirilmeli ve İstiklal Marşı ezberletilmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER