İnsanların Doğal Ortamda Yaptığı Değişimler

İnsanların Doğal Ortamda Yaptığı Değişimlere Örnekler Veriniz.

İnsanlar doğal yaşam ille iç içe olmalarından kaynaklı olarak sürekli bir değişime tabi tutmaları durumu söz konusu olmaktadır. Doğal ortam içerisinde var olan kaynakları ister istemez de tahribata uğratarak doğal dengeyi bozmaktadırlar. Doğrudan ya da dolayı bir biçimde gerçekleşecek olan değişimler uzun vadede doğal çevrenin olumsuz bir biçimde etkilenmesine de mahal verecek bir sonucu ortaya koyabilecektir.

 

İnsanların doğal dengeyi bozmasına dayalı değişimler yapması mümkün olmayan bir gelişme olarak ifade edilmektedir. Gelişme evresinde kullanılan tüm materyallerin doğadan kullanılması ve doğal alanların tahrip edilerek yeni alanların ortaya çıkarılmasından dolayı olarak olumsuz yönde bir değişim ortaya çıktığı da görülebilmektedir. Örnek verilmek gerekirse hayatımızın önemli bir parçası olan ulaşım alanında yolların, köprülerin, limanların ve havaalanlarının doğal dengeyi bozan etmenler olduğu da ifade edilmektedir.

 

Doğal olmayan metotlar birkaç yüzyıl önceden beridir uygulanmaya ve insanların hayatında merkezi oluşturabilecek türde de var olmaktadır. Bu tip seçeneklerin insan hayatının kaçınılmaz unsurları olmasına rağmen; doğal hayatlarını da olumsuz bir biçimde de etkileyebilecektir. Aynı zamanda da doğal ortamlarından da uzaklaşmasının giderek daha da hızlı bir biçimde oluşmasının da en büyük faktörü olarak da ifade edilecektir. İnsanların her geçen gün artan ihtiyaçları doğrultusunda bu durumun kaçınılmaz olarak gözlemlenmesi sonucu da gözlemlenebilecek olan bir olgu olarak tasvir edilecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER