İstiklal kelimesi size ne çağrıştırıyor?

İstiklâl Denince

İstiklâl, bir devletin, milletin en temel hedefi, olmazsa olmazı, yani bağımsızlığını ifade eder. İstiklal gelecek demek, yaşam demektir millet için.

İstiklâli olmayan millet bağımsızlığını, geleceğini, kendini koruyamaz ve böylece tarih sahnesinden silinip gider.

Türk milleti tarih boyunca istiklalini korumak için birçok defa göğüs göğüse savaşmış, esir etmiş, ölmüş ve öldürmüş ama asla istiklalsiz yaşamamıştır. Tarihin en zor zamanında, ekmeksiz kaldığında bile istiklalinden taviz vermemiştir.

En son Kurtuluş Savaşında yok olmanın eşiğine geldiğinde, Atatürk önderliğinde bağımsızlığı için canını, malını her şeyini vererek istiklâlini, bağımsızlığını korumuş ve ebediyen yaşayacak İstiklâl Marşı ile bu sevdasını bayraklaştırmıştır.

Tüm dünya bilmektedir ki, Türk milleti istiklâli için gözünü kırpmadan canını vermektedir. Bundan dolayıdır ki düşmanlarımız birçok defa direk karşımıza çıkmak yerine hile hurda ile bizleri alt etmeye çalışmaktadır.

İstiklâl; şehitlerimizi, kahramanlarımızı, vatan toprağı için bir saniye bile düşünmeden canını verenleri hatırlatır bizlere

Bugün topraklarımızda serbestçe geziyorsak, dilimizi rahatça konuşuyor, dinimizi serbestçe yaşıyorsak bunu İstiklâl için canını bir saniye düşünmeden verenlere ve vermeye devam edenlere borçluyuz.

İstiklâli olmayanın istikbali, geleceği olmayacaktır. Olması mümkün değildir. İstiklâlsiz bir milletin ayakta kalması, geleceği kendisini taşıması mümkün değildir. Başka milletlerin hükmü altında yaşayan milletler zamanla yok olacaklardır.Bu nedenle istiklâlsiz yaşamak bir millet için özellikle de Türk milleti için düşünülemez.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER