İnsanların yaşadıklarını anlamada, empati yapmanın önemi nedir?

İnsanların yaşamış olduğu sıkıntılar, sevinçler, üzüntüler ve diğer farklı duygu durumları bazen diğer kişiler tarafından anlaşılamıyor. Bu da farklı sorunların yaşanmasına neden oluyor. Böyle durumlarda empatiye başvurulması, bu sorunların yaşanmasının önüne geçecek en güzel yöntemdir. Karşımızdakinin ne hissettiğini, ne düşündüğünü anlamamızda empati oldukça önemli bir yere sahiptir. Kendini o kişinin yerine koymak ve onun ne düşündüğünü anlamaya çalışmanın adı empatidir.

Empati, insanların kendisini farklı birinin yerine koyması ve o şekilde düşünmesidir. Bir anlamda ben olsam nasıl davranırdım sorusunun sorulması olarak da tanımlanabilir. Empati, insanların birbirini anlamada kullanabilecekleri önemli bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde insanların birbirini anlamada çok fazla zorluk çektiği zamanlarda, karşıdaki kişilerin neler hissettiğini, neden bu şekilde davrandığını, içinde bulunduğu durumun anlaşılmasını sağlamaktadır. Böylece karşıdaki insanın davranışı daha iyi anlaşılır ve bu davranıştan kaynaklanan sorunlar engellenmiş olur. Empati bundan dolayı çok önemlidir ve herkesin yapması gerekir. Birisini yargılamadan önce empati yapılması ve kişilerin kendisini onun yerine koyduktan sonra karar verilmesi gerekir.

Empati, çağımızdaki insanların birbirini anlamada sıkça kullanması gereken yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemin olabildiğince fazla uygulanması durumunda kişiler arasındaki ilişkilerin çok daha kaliteli olacağı bilinen bir gerçektir. Birisi hakkında yargıda bulunmadan önce ben onun yerinde olsam ne düşünürdüm diye sormak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir