Mevlananın aşağıdaki sözlerini okuyup üzerinde düşününüz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Logo

Mevlânâ’nın aşağıdaki sözlerini okuyup üzerinde düşününüz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. MEVLÂNÂ

Selçuklular zamanında yaşamış olan Mevlana, sadece o dönemin değil bütün zamanların en büyük alimlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Söylemiş olduğu sözler, çağlar ötesini dahi etkilemektedir. Mevlana’nın tüm dinden ve dilden insanlar üzerinde bu kadar büyük etki oluşturmasında Mevlana’nın içindeki Allah sevgisi ve insan sevgisi bulunmaktadır.

Mevlana tarafından söylenmiş olan sözlerde bir takım öğütler verilmektedir. Bu sözlerden cömertlik ve yardım etme ile ilgili olanı da taşıdığı anlam ile insanları fazlasıyla etkilemektedir. Mevlana bu sözü ile insanlara ulaşabildikleri her alanda cömert ve yardımsever olmalarını öğütlemiştir. İnsanların taşıyacağı bu özellikler, bir toplum gelişmesi adına son derece önemlidir. Diğer öğütte ise insanları şefkatli ve merhametli olmaya davet etmektedir. Ve bunu da güneş gibi yapmalarını yani ulaşabildikleri herkese bu şekilde davranmaları gerektiğini söylüyor. Şefkat ve merhamet insanlar arasındaki ilişkinin gelişmesi adına son derece önemlidir. Bu özellikteki insanların sayısının artması, toplumun dinamiklerinin sağlamlaşmasına neden olacaktır. Tam tersi bir durumda ise toplum içinde bir takım çatışmalar yaşanacaktır ki bu da son derece olumsuz bir durumdur.

Mevlana, bu sözleri ile bir toplumun ayakta durması için gerekli olan bazı kavramlardan bahsetmiştir. Hayatın her alanında bunlar uygulanmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER