İş, insanın aynasıdır.” atasözü ile ilgili düşüncelerinizi açıklayınız.

Logo

İş insanın aynasıdır atasözü insanların söylemlerinden çok yaptıklarına değer verilmesi, söylemlerin yanı sıra yaptığı işlerle onun değerlendirilmesi ve yaptıklarının sonucunda bir muameleye tabi tutulması gerektiğini söylemektedir.

Örnek verecek olursak; her sabah uyandığımda dünyayı kurtaracağım diyebilirim ancak insanlar bir gün dünyayı kurtardığım da gerçekten benim kim olduğumu anlayacaklardır.

Yaptığım iş benim aynam olacak ve beni yansıtacaktır.

Daha basit bir örnek verirsek bu atasözünde kişinin ortaya çıkarmış olduğu için kendisini yansıttığından da bahsedilmektedir.

Kişi özünden ne barındırıyorsa ortaya çıkardı eser onun bir yansıması olacaktır. Doğru ve dürüst insanlar bir iş yaparken doğru ve dürüstlükten ödün vermezler. Ortaya çıkarttıkları işte kendi karakterlerinin yansımaları görülür. Ancak zaten tembel, yalancı ve karaktersiz olan insanların ortaya çıkardığı işlerde çıkan pürüzler yine kişinin karakterini ve kendisine yorulacaktır.

Bu sebeple İş insanın aynasıdır.

Söylemleriniz ne yönde olursa olsun ortaya çıkarttığınız mahsul ürün ya da mamul kadar kendinizi izah edebilirsiniz.

En iyisini yapacağınızı söylemek bir anlam ifade etmezken yaptığınız ve ortaya çıkardınız işini en iyisi olması sizi en iyisi kılacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER