İşitme ve denge kaybı olan kişiler günlük hayatlarında ne gibi sorunlarla karşılaşırlar?

İşitme ve denge kaybı olan kişiler günlük hayatlarında ne gibi sorunlarla karşılaşırlar? Bu bireylerin hayatlarının kolaylaştırılması için ne gibi çözümler üretilebilir? Araştırınız.

 

İşitme ve denge kaybı duyu organlarının eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Kulak içerisinde bulunan ve vücudun dengesini sağlayan sistemler, beyin kristalleri gibi birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler kişinin hayatını da olumsuz etkilemektedir. Kişiler sağlıklı bir hayat yaşamak için bu duyu eksikliklerini gidermeleri gerekmektedir. Ancak bazı durumların geriye dönüşümü oldukça zordur. Bu durumlarda kişilerin vücutlarında değişim gözlenmez. Bu şekilde engelli olarak nitelendirilirler ve kusurları ile yaşamaya başlarlar. Bazı insanlarda bu durum doğuştan olurken bazı insanlarda travma sonrasında gözlenmektedir. İnsanların sağlıklarındaki bu ciddi değişimlerin hassasiyetine sahip olmamız gerekmektedir.

 

İşitme ve denge kaybı ciddi bir problemdir. İkisinin birlikte olması direk olarak kulak içerisindeki dengenin değişmesi ve kalıcı sağırlık gibi durumlarda gözlenir. Sağır olan kişiler ömrü boyunca duyamaz ve bu durumda işaret dili ile anlaşılması gerekir. İşaret dilinin öğrenilmesi bu kişilerin kendilerini iyi hissetmesini sağlarken aradaki engelin de kaldırılmasını sağlamaktadır. Farkında olmak oldukça önemli bir durumdur. Bu hastalıkların başımıza ne zaman geleceğini bilemeyiz. Bunun bilinci ile bakıldığında kişilerin hayatlarında büyük değişimlere neden olabileceğimiz gibi onların dışlanmasına da engel olabilir. İşte bu yüzden çevremizdeki bu işitme ve denge kaybı olan kişilere hassas davranarak o kişilerin hayatlarını daha yaşanabilir hale getirmek için elimizden geleni yapmamız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir