İslam Ekonomisi Deyince Ne Anlıyorsunuz?

İslam Ekonomisi Diyince Ne Anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

İslam ekonomisi helal, haram kavramlarına dayanmaktadır. Kuran- ı Kerim’de ekonomik değerler konusunda kullara bilgiler verilmektedir. ‘Ölçü ve tartıda doğru olun’ El-Enam suresi 152. Ayette ölçüm ve tartıda Müslümanlardan doğru olmaları istenilmektedir. Kuran’da yine Araf, İsra, Şuara surelerinde de yüce Allah kullarına ölçü ve tartıda dürüst olup çalıp çırpmamayı emretmektedir.

 

İslam’da mal takası için Araf suresinde ‘ Mallarınızın değerini azaltmayın’ uyarısı yapılmaktadır. Özellikle günümüzde takas yöntemi pek uygulanmasa da insanlar satılan malları hem almak istemekteler hem de bir takım fiyat düşürücü söylemlerde bulunarak bu ürünleri satın almaya çabalamaktadır. Oysa bilseler ki Allah onlara satılan malı kötülemeden değerini azaltmadan almayı emretmektedir. Alışveriş konusu İslam’da en hassas konulardan bir olarak değerlendirilmektedir.

 

Kuran-ı Kerim’de yine kulların sıkça uyarıldığı konulardan biri de faiz, tefecilik ve hak edilmeden kazanılan paralar gelmektedir. Kuran’da pek çok ayet ile kullar faiz konusunda sert bir şekilde uyarılmaktadır. Hak edilmeden dilenerek kazanç sağlayanlar ise kıyamet günü utanç içinde olacaktır.

 

İslam ekonomisinde bir diğer uyarılan nokta ise israftır. Allah tüm yarattığı nimetleri kulları için yaratmıştır. Ancak her şey kulların diye de israf etmemek gerekmektedir. Araf suresinde ‘ Ey Âdemoğulları! İbadet vakti güzel elbiselerinizi giyin, yiyin, için fakat israf etmeyin Çünkü Allah israf edenleri sevmez’ denilmektedir. Ayetten de anlaşıldığı gibi yüce Allah nimetlerin israf edilmemesi konusunda kullarını uyarmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER