İslam tarihinde Hicretin siyasi hayata etkileri nelerdir?

Logo

İslam tarihinde Hicret’in siyasi hayata etkileri nelerdir?

 

Hicret, Hz. Muhammed’in (sav) ve inanların Mekke’deki baskı ve zulümlerden dolayı Medine’ye göç etmeleridir.  Peygamber Efendimiz (sav), amcası Ebu Talib’in vefatından sonra Mekkeli müşriklerden çok fazla baskı görmüştür. 10 yıl kadar baskılara dayanmıştır. Artık Müslümanların dayanacak güçlerinin kalmaması ve İslam’ı anlatabilmek için hicret kararı alınmıştır. İslam aleminde hicret çok önemli dönüm noktası görülmüş ve Hicri Takvim’in başlangıcı kabul edilmiştir. 622 yılında gerçekleşen Hicretten sonra Medine’de İslam Devlet’i kurulmuştur. Hicretin asıl nedeni İslam’ın Mekke’de yayılacak alanının olmaması, Medine’de ve çevresinde daha rahat tebliğ edilebilmesidir. Hicret Müslümanlara yeni kapılar açmıştır. Siyasi hayata çok önemli katkıları olan hicretin sonuçları şunlardır:

 

  • Evs ve Hazrec kabilelerinin daveti üzerine Medine’ye göç eden Hz. Muhammed (sav) ve arkadaşları Mekke müşriklerine karşı büyük bir siyasi güç elde etmiştir.
  • Hicretten sonra 53 maddelik bir anayasa hazırlanmıştır. Hz. Muhammed (sav), Medine Sözleşmesi ile İslam devletindeki putperestler, Yahudiler ve Müslümanlar arasındaki ilişkileri düzenlemiştir.
  • Hazırlanan anayasa ile İslam Devleti’nin temelleri atılmıştır. İslam hukuk sisteminin temelleri kurulmuştur.
  • Hicretin gerçekleşmesi ile birlikte baskılardan kurtulan Müslümanlar, İslamiyet’i daha rahat ve hızlı bir şekilde yayılmıştır.
  • Askeri güç kazanan Müslümanlar savaşlarda zaferler kazanmıştır.
  • Ensar ve muhacir arasında kardeşlik tesis edilmiş, dayanışma ve kardeşliğin hüküm sürdüğü ortam oluşturulmuştur.
  • Müslümanlar artık bir güç olarak kabul edilmiştir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER