İstiklal Marşı bizim için neden önemlidir?

Düşmana Her Daim Sözümüz: İstiklal Marşımız

 

İstiklal bağımsızlık demektir. Bir milletin en önemli ve en başta gelen özelliği bağımsız olmasıdır. Türk milleti tarihin hiçbir vaktinde istiklalinden bağımsızlığından taviz vermemiştir.

Milletler, bağımsızlıklarını, istiklallerini tüm dünyaya duyurmak isterler. Bunu da sembollerle yaparlar. Bu sembollerden bazıları, kendi diline sahip olmak, kendi paranı basmak ve kendi marşını çalmaktır.

Türk milleti bundan 90 yıl önce yine bir yok olma davası ile karşı karşıya kalmıştı. Ya köleliği kabul edecek, başka milletlerin boyunduruğu altında yaşayacaktı, ya da ölme pahasına istiklalini bağımsızlığını koruyacaktı. Elinde ekmeği, silahı olmadan ölmeyi de göze alarak istiklalini korumayı seçti.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yıllarca savaştı ve istiklalini geri kazandı. İstiklalini kazandığını ve nasıl kazandığını hem tüm dünyaya duyurmak hem de gelecek nesillere aktarmak için bir ulusal marş gerekmekteydi. Yapılan yarışma sonucunda milli şairimiz, Mehmet Akif ERSOY’un 10 kıta olarak yazdığı mükemmel şiir “İstiklal Marşı” olarak kabul edildi.

İstiklal Marşımız tüm dünyaya bağımsızlığımızın ilanı olduğundan bizim için son derece önemlidir. İstiklal Marşımızı her söylediğimizde topraklarımızda gözü olanlara bugüne kadar ne yaptıysak yine aynısı yapmaya hazır olduğumuzu haykırmış oluyoruz.

Düşmanlarımıza karşı kardeşlerimize “Korkma”           diyor, düşmanlarımıza ise korkmalarını söylüyoruz.

Umarız ki bir daha İstiklal Marşı yazmak zorunda kalmayız ancak, zorunda kaldığımızda da yazmaktan geri kalmayacağımızı tüm dünyaya İstiklal Marşımızla her zaman söylemeye devam edeceğiz.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER