Kurtuluş Savaşı’nda savaşan Şerife Bacı hakkında ne biliyorsunuz?

Bir Kahraman: Şerife Bacı

 

Bundan 90 yıl önce Türk milleti yok olma ile karşı karşıya kalmıştı. Elinde yiyecek ekmeği kalmamış, ordusu dağıtılmış, düzenli askeri kalmamış, ülke birçok noktadan birçok ülke tarafından işgal edilmişti.

Tarihi boyunca Türk milleti aç kalsa da, silahı kalmamış olsa dahi özgürlüğü, namusu ve vatanı için canını seve seve vermiştir. Hem de kadın erkek demeden. Kadınlar da en az erkekler kadar savaşlarda canını dişine takmış ve vatanını korumuştur. Kurtuluş Savaşımızda birçok kadın kahramanımız mevcuttur. Bunlardan en bilinenlerinden bir de Şerife Bacıdır.

 

Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul ve diğer yerlerden Ankara’ya Anadolu’ya silah sevkiyatı yapılmaktaydı. Sevkiyat yapılan yerlerden biri de Kastamonu’ydu. Burada kadınlar da silahların saklanması ve korunmasında aktif görev yapmaktaydılar. Şerife bacı da küçük bebeğine rağmen cephede silahların korunması ve sevkiyatında canla başla savaşıyordu. Hayatının baharında daha 20 yaşında küçük bebeğinin üşümesini de göze alarak, top mermilerinin ıslanmasının engellemek için bebeğinin battaniyesini dahi mermiler üstüne sermiştir. Bebeği Elif’i ise top mermiler arasında taşıyordu. Ancak, top mermilerini taşırken maalesef bebeği ile birlikte donmuş ve şehit olmuştu. Acıklı ama bir o kadar kahramanca bir şekilde vefat eden Şerife Bacı, tarihteki şanlı yerini almıştı 1921 yılında…İsmi bugün Kastamonu’da birçok yere verilerek tarihteki yerini hiç unutturmayacak ….

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER