Sizce Oruç Tutarken Nasıl Davranmalıyız?

Namaz Kılarken, Namaz Bitene Kadar İbadet Halindeyiz ve Namaz Dışında Bir şeyle İlgilenmeyiz. Sizce Oruç Tutarken Nasıl Davranmalıyız?

 

Namaz kılarken gösterdiğimiz bu hassasiyeti elbette ki oruç tutarken de göstermeliyiz. Çünkü Ramazan ayı biz Müslümanlar için oldukça önemli olan aylardan biridir. İslam’ın beş şartından biri olan oruç ibadetini bu ayda yerine getiririz. Yılda sadece bir ay oruç tutarken bazı hususlara çok daha fazla dikkat etmeliyiz.

 

İlk olarak oruçlu iken kötülüklerden ve kötü söz söylemekten uzak durmalıyız. Oruç ibadetini yerine getirmeye çalışan kişi etrafındaki tüm kötülüklere karşı kendini kapatmalıdır. Oruçlu iken kesinlikle yalan söylememeli ve dedikodu yapılmamalı, kavgalardan uzak durulmalıdır. Dünyada işleri yerine bol bol ibadet etmeli ve Kuran- Kerim okunmalıdır. Peygamber efendimiz ramazan ayı boyunca Kuran-ı Kerim okuyarak ve dünyalık olaylardan kendini muhafaza ederek bu ayı geçirmekte imiş. Bize oruçlu olduğumuz bu otuz günlük kısa sürede kutsal kitabımızı bir kez hatmederek geçirebiliriz.

 

İnsanlar bu kutsal ayda oruç tutarken gözünü, kulağını ve dilini tüm haramlardan uzak tutmalıdır. Aksi halde oruç ibadetinizde bir bütünlük söz konusu olmayabilir. Oruç sadece akşama kadar aç beklemek değildir. Oruç tüm organların ve uzuvların terbiye edilmesidir. Bedeni zekâtıdır. Bu nedenle tüm ibadetlerde olduğu gibi şüpheye sevk olmaması için bazı noktalara dikkat edilmesi ibadetin kabulü için önem arz etmektedir. Huşu içinde yapılan ibadetler çok daha makbuldür. Oruç ibadeti içinde nefis terbiyesi yapılarak Allah rızası kazanılması hedeflenmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER