Kağıt Nasıl Üretilir? İşte Cevabı …

Kâğıt nasıl üretilir? Araştırınız.

Okullarda, işyerlerinde, toplantılarda ve hatta evlerde kullandığımız kağıtlar hayatımızın birer parçasıdır ve bilgisayara yazı yazmanın kolaylaştığı ve cepte taşınabildiği günümüzde hala kullanılmaktadır. Peki kağıt nasıl üretilir?

 

İlk adımda kağıdın hammaddesi olan ağaçlar kesilip kütük haline getirilir. Kütük haline gelmiş olan ağaçlar, tıpkı bir patates soyuluyormuşcasına iç kısımlarına zarar vermeden dikkatli ve özenli bir şekilde soyulur. Kütükler soyulduktan sonra küçük parçalara ayrılırlar ve içerisine eklenen kimyasallar ile birlikte öğütülüp hamurlaştırılırlar.

 

Ağaçların liflerini bir arada tutan “Ligni” adındaki maddenin çözülmesiyle, öğütme işlemi oldukça kolaylaşacak ve kimyasalların etkisi hamur haline gelmesi zorlamayacaktır.

 

Hamur haline gelen kütükler yine içerisine kimyasallar ekletilerek beyazlatılırlar. Kimyasallar karıştırma makinasına parçalanmış ve hamur haline getirilmiş kütükler ile atılarak bu işlemi kolaylaştırırlar. Karıştırıcının içerisine hamur beyazladıktan sonra, kağıdın kaliteli bir hal alması ve ufak sorunlar karşısında yırtılmaması için bazı kimyasallar eklenir. Bu kimyasallar suya karşı dirayetini arttırmak için atılan renk pigmentleri ile, Çin kirecidir. Karıştırıcı sayesinde lifler pürüzsüzleşir ve kağıdın oluş aşaması neredeyse tamamlanır.

 

Hamur içerisine aldığı onca karışım sonrasında sıvılaşır ve içerisindeki suyu atması için bir bendin üzerine dökülür. Suyunu atıp tekrar katılaştıktan sonra, hamur silindir ile sıkıştırılır. Silindir ile sıkıştırılmış olan hamur suyunu tamamen kaybeder ve düzleşir. Sıcak silindir ile kurutulan hamur artık kağıttır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER