Kâğıt Ne Zaman Ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir? Araştırınız.

Kağıt yazının icadından yıllar sonra, ahşap, otlar ve atıklar karıştırılarak elde edilen hamurun preslenmesi ile icat edilmiş ince malzemedir. İnsanların haberleşmek için ya da bulduklarını gelecek nesillere aktarmak için, ya da bir zamanlar yaşadıklarını yıllar sonra da belirtmek için yazıyı bulmuşlar ve kağıdın olmaması dolayısıyla yazdıklarını taş tabletlere, mağara duvarlarına, ağaç kabuklarına yazmışlardır.

 

MÖ 2 yüzyılda Cai Lun tarafından icat edilmiştir fakat Çinliler kağıdı bulduklarını uzun bir süre gizli tutmuşlardır. Çünkü kağıdın bulunması Çinliler için çok değerlidir ve saklayabildikleri kadar bu durumu saklamışlardır.

 

Bilinen en eski kağıdın MÖ 150 yılından kalmadır ve üzerinde bir yazı yoktur. Çin Seddi yakınlarındaki bir kulübede bulunmuştur. Bundan önceki döneme ait bir kağıt ise 1957 yılında Çin yakınlarında bir mezarda bulunmuştur ve onun da üzerinde yazı yoktur. MÖ 140 ile 87 yılları arasından kaldığı bilinmektedir.

 

Modern kağıt ise 1774’te Justus Claproth tarafından bulunmuştur. Mr. Claproth bir hukuçudur. Kağıt o zamanlar yapılması zor bir malzeme olduğu için oldukça pahalıydı fakat 1840 yılında Freidrich Gottlob Keller tarafından icat edilen kağıt makinesi ile kağıt yapımı kolaylaştı ve maliyeti azaldı. Gittikçe kağıt üretebilen makina oranı arttı ve seviyeleri her geçen gün ilerledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir