Kalsiyum ve Florun Diş Sağlığı İle İlişkisini Açıklayın

Kalsiyum minerali, diş oluşumu için en önemli mineraldir. Özellikli küçük yaştaki çocukların süt ve süt ürünlerinden düzenli olarak kalsiyum almaları, diş sağlıkları için hayati öneme sahiptir. Kalsiyum ve diğer etken maddeler bir araya gelerek dişleri oluşturur, kalsiyum eksikliği kolay çürüyen ve kırılan dişlere sahip olunmasına neden olabilir.

 

Kalsiyum yalnızca diş değil tüm kemik yapılarda bulunmaktadır. Dişte bir kemin olarak kabul gördüğünden dolayı kalsiyuma muhtaç yapıdadır. Bu anlamda özellikle süt dişlerini döken çocuklar yoğun olarak diş kaybı yaşamakta ve bu süreçlerinde kalsiyum desteğine ihtiyaç duymaktadır. Kadınlarda da sürekli olarak kalsiyum emilimi ile alakalı problemler gözlenmekte ve bu problemler en sık gebelik döneminde yaşanmaktadır. Diş kaybı ile sonuçlanan bu durumda yapılması gereken bol bol kalsiyumdan zengin beslenmektir.

 

Flor, dişin korunmasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda çok sıcak ya da soğuk besinler tükettiğimizde dişlerimizde bir uyuşma meydana gelir. Bu etkinliğin tepkisi fazla ise flor eksikliği ile bağdaşmaktadır. Ancak normal bir karıncalanma şeklinde geçici bir durum ise bu normal olarak kabul edilmektedir. Kalsiyum ve flor diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hatta diş macunlarının içerisinde dahi flor bulunmaktadır. Bu da diş yapısının doğru oranda korunmasına katkı sağlamaktadır. Dişlerin kaybının önlenmesi için bu iki makro elemente dikkat edilmeli ve bolca öğünlerde yer verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir