Temizliğin Sağlığa Katkılarını ve Koruyucu Önlemler Açısından Önemini Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız

Temizlik oldukça önemlidir. Kişinin gerek kendi öz bakımı gerekse çevresi temiz olduğu sürece kolayca hastalığa yakalanmaz. Çünkü hastalığın ana kaynağı virüs ve bakteri gibi küçük çaplı organizmalardır. Bağışıklık sisteminin toparlanması ve hastalıklarla mücadele de en önemli ayrıntı hijyendir. Giyilen kıyafetin temizliği, el yüz hijyeni, dişlerin temizliği gibi birçok detay değişkenlik göstermektedir.

 

Sağlığın korunması için öncelik el hijyeninden geçmektedir. El hijyeni en önemli sağlık koruyucu yöntemlerinden biridir. Çünkü gün içerisinde farkında olarak ya da olmayarak bir sürü zemine el ile temas etmekteyiz. Kendi şahsi alanlarımızın temiz olduğundan emin olsak da insanlarla ortak kullanılan alanlarda endişeler bulunmaktadır. Herkes bireysel temizliğine yeterince dikkat etmemektedir. Bu yüzden ellerin sıklıkla yıkanması ve el hijyenine gereken önemin verilmesi gerekmektedir.

 

Temizlik sadece hastalıklardan korunmayı değil aynı zamanda sosyal anlamda da iyilik halinde olmanızı sağlar. Diş bakımı yeterince yapılmadığında ağızda koku meydana gelir ve bu durum kişi için olumsuzluğa neden olmaktadır. Giyimin ve kuşamın düzgün olmaması halinde sosyal anlamda dışlanır ve kişilerin rahatsız edici bakışlarına maruz kalırsınız.

Yaşadığınız ortamın temiz olması, nefes alışınızda bile farklılık yaratmaktadır. Tozlu bir alanda sürekli öksürür ve hapşırık gibi tepkiler verirsiniz. Bundan dolayı gerek solunum, sindirim, deri gibi birçok hastalıktan hijyen ile kurtulmanız mümkündür.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER