Kelime dağarcığımızı Zenginleştirmek için neler yapılabilir?

Kelime dağarcığının gelişmesinde rol oynayan en etkili faktör, düzeye uygun kitap okumaktır. Ancak yalnızca kitap okumakla kalınmamalı, aynı zamanda okunan metindeki yeni sözcükler üzerinde tartışma yapılarak kelime dağarcığının gelişmesine katkı sağlanmalıdır. Sözcük dağarcığı, her yaşta geliştirilebilir. Bunun yanı sıra kelime dağarcığının gelişmiş olması, başarıyı da büyük ölçüde arttırır.

 

Kitap okumanın yanı sıra kelime dağarcığının gelişmesine katkı sağlamak için yapılabileceklerden bir tanesi de bol bol bulmaca çözmek ve kelime oyunları oynamaktır. Oynayarak ve eğlenerek öğrenmek öğrenmeyi daha etkili hale getirdiğinden dolayı kelime hazinemizi de daha hızlı bir şekilde güçlendirecektir. Bunların yanı sıra tekerlemeler, bilmeceler, sayışmacalar vs. öğrenilmesi de kelime dağarcığının zenginleşmesinde çok büyük bir paya sahiptir.

 

Tüm bunlardan hareketle kelime dağarcığının zenginleşmesi için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Bol bol kitap okumak, cümle bağlamından hareketle kelimelerin çağrıştırmış olduğu anlamların daha rahat görülmesini sağlar ve bu sayede anlama yeteneği daha çok gelişir.

2) Türkçeyi olabildiğince yerinde ve etkili kullanan yazarların farklı edebi türlere sahip ürünlerinin popüler örneklerini okumak, sözcük dağarcığını önemli ölçüde geliştirir.

3) Okulda veya evde yapılabilecek okuma, dinleme, konuşma ve yazma etkinlikleri ole aktif bir söz varlığı meydana getirme ve bunu daha çok geliştirme çalışmaları yapmak bu anlamda oldukça etkili olacaktır.

Kelime dağarcığını geliştirmek adına tüm bu önerilerden faydalanmak oldukça yararlı olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER