Milli Mücadelenin kadın kahramanları ile ilgili araştırma yapınız. Kısa bir bilgi yazınız.

Milli mücadele, gerek kadını gerekse erkeği ile büyün bir milletin yeniden varoluş mücadelesinin ismidir. Bu mücadele boyunca kadınlarımız yalnızca cephenin gerisinde değil, aynı zamanda cephede muharip olarak da görev alarak Kurtuluş Savaşının başarıya ulaşmasında çok büyük başarılar ortaya koymuşlardır.

 

Türk tarihinde gerçekleşen diğer savaşlar ile kıyaslandığında kadınlarım milli mücadeleye olan katkı ve katılımı çokndaha yoğun bir şekilde gerçekleşmiştir.  Bu durumun en önemli nedeni, Kurtuluş Savaşının özellikleilk dönemlerinde düzenli ordudan ziyade gönüllü olarak katılan halk kuvvetlerinin yürütmüş olduğu bir savaş olma niteliği taşımasıdır.

 

1878 yılında gerçeklesen 93 Harbi sırasında Ruslara karşı mücadele içerisine giren Nene Hutun ile başlayan kadınlarımızın yurdumuzu düşman işgalinden kurtarma azmi, Kurtuluş Savaşı döneminde zirve yapmıştır. Tarihimiz için önemli dönüm noktalarından olan milli mücadele döneminde cephelerde vatanı için seve seve görev almış olan kahraman Türk kadınlarından bazıları…

– Halide Edip Adıvar (Halide Onbaşı)

– Nezahat Baysel (Nezahat Onbaşı)

– Şerife Bacı

– Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma)

– Halime Çavuş

– Hafız Selman İzbeli

– Gördesli Makbule

– Çete Emir Ayşe

– Tayyar Rahmiye

Bugün, bizlerin bağımsız ülke topraklarımızda rahatça gezebilmemizde payı çok büyük bu annelerimizin ruhları şad olsun.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER