Kir nedir? Nasıl temizleneceğini kısaca açıklayınız.

Logo

Kir nedir? Nasıl temizleneceğini kısaca açıklayınız.

 

Su ile etkileşime girdiğinde ortamdan uzaklaşamayan her türlü maddeye kir adı verilir. Bu kir herhangi bir madde üzerinde ulaşabileceği gibi insan vücudunda da oluşabilir. Bu kirler içerisinde kimyasal bulunan sabun, deterjan gibi ürünlerle kolaylıkla çıkarılabilir. Bu ürünlerin kimyasal formüllerinde suyu seven ve suyu sevmeyen olmak üzere iki farklı uç bulunmaktadır. Suyu sevmeyen kısım direk olarak kir adı verilen istemeyen maddeler ile etkileşime girerek bulunduğu ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Suyu seven kısım ise direk olarak suya hücum ederek suyun madde üzerinde tutunmadan kaymasını sağlamaktadır.

Hem görünüş hem de sağlık bakımından zararlı olabilecek ve istenmeyen kir çeşitleri genel olarak 4 gruba ayrılır.

 

Oluşumuna göre kirler:

Bu tür kirler bulunduğu yüzeyde nasıl oluştuğuna göre sınıflandırılır. Bazı türleri kolay temizlenebilirken bazı türleri de kimyasal madde kullanılarak temizlenebilir.

  • Gevşek kirler:

Her çeşit yüzeye yapışmayan kirlere gevşek kirler adı verilmektedir. Temizliği diğer kir çeşitlerine göre daha kolay olan bu tür kirler, toz alma ve kuru temizlik gibi işlemlerle zorlanmadan giderilebilir. Temizlemek için elektrikli süpürge ve mop kullanılabilir.

  • Yapışkan kirler:

Temiz yüzeylere yapışmış ve çıkarılabilmesi için bazı işlemlerden geçecek olan her türlü maddelere verilen addır. Bu tür kirlerin temizlenmesi için kimyasal maddelere ihtiyaç duyulmaktadır.

 


Görünüş
üne göre kirler:

Dışarıdan bakıldığında görünüşleri farklı olan kirler bu başlık altında farklı gruplara ayrılmaktadır. Toz, leke ve paslanma görünüşe göre kir çeşitleridir.

  • Toz:

Havada serbest olarak dolaşan bu kir çeşidi ortamda bulunan her türlü yüzeye konarak kire sebep olmaktadır. Bu tip kirler temizlenmesi kolay olduğundan fazla bekletilmeden temizlenmelidir.

  • Leke:

Bir yüzeye dökülen herhangi bir sıvının, boyanın veya suyun o yüzeyin rengini değiştirmesi sonucu ortaya çıkan kire leke adı verilir. Yapışkan kirler gibi kimyasal maddeler ile temizlenmelidir.

  • Paslanma:

Metal maddelerin hava veya sıvı ile teması sonucunda oluşan kir türüdür. Uygun bir asit ile ovalayarak çıkarılabilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER