Linux Temel Komutları – Hayat Kurtarır :)

Logo

Linux kullananlar için en çok kullanılan temel komutları yazacağız. İçlerinde bilmedikleriniz yada bildikleriniz olabilir. Mutlaka göz atmakta fayda var.

 

  • pwd : print working directory yani hangi dizinde çalıştığımızı öğrenmek istiyorsak komut satırına pwd yazmamız yeterli.

 

  • ctrl + alt + T : T terminal den gelmekte. Her linux dağıtımında olmasa da bazı dağıtımlarda bu tuş kombinasyonu ile terminal yada diğer adı ile uç birim hızlıca açabiliriz. Eğer bu tuş kombinasyonunu değiştirmek isterseniz genelde şu şekilde: System > Preferences > Keyboard Shortcuts dan istediğiniz kısayol tuşunu ayarlayabilirsiniz. Eğer burada terminal için tanımlanmış bir kısayol tuş kombinasyonu yok ise ADD diyip commend kısmına “gnome-terminal” yazıp istediğimiz kısayol kombinasyonunu verebiliriz.

Terminali kısayol olarak ekleme

 

  • clear:  Terminal ekranını temizler.  history ise terminalde o ana kadar çalıştırdığınız tüm komutları satır satır yazar. Yaptığınız bir işlem sonrasında hangi komutları çalıştırdınız görmek, listelemek isterseniz “history” yazmanız yeterli.

 

  • TAB tuşuna basmak. 1 kere basarsanız yazdığınız kelimeyi tamamlar. Eğer bastığınızda tamamlamıyor ise birden fazla seçenek var demektir. Bu durumda 2 kere TAB tuşuna basarak seçenekleri listeleyebiliriz. Örneğin opt altındaki dershane isimli klasöre gireceksiniz. opt altında tek klasör dershane var ise   cd /opt/  yazıp  TAB a bastığınızda otomatik dershane gelir.

 

  • mkdir : Dizin oluşturmak için kullanılır. mkdir ahmet vural  komutu yazıp çalıştırsanız size ahmet ve vural isminde 2 dizin oluşturur. mkdir komutunda boşluk bırakırsanız dizin isminde linux bunu birden fazla dizin oluşturuyoruz şeklinde algılar. Böyle algılamaması için mkdir “ahmet vural”  şeklinde yani tırnak işareti içinde dosya adını yazmalıyız.

 

  • touch : Dosya oluşturmak için kullanırız. Örneğin bir txt dosyası oluşturacak ise  touch metin.txt yazmamız yeterli. Bu komut ile metin isminde bir txt dosyası oluşturmuş oluruz.

 

  • cat : Dosya içinde yazılı olanları gösterir. Ayrıca cat > “metin.txt”   şeklinden kullanırsak metin isminde bir txt oluşturup dosya içine bişeyler yazmamıza olanak verir. Yazma işlemi bitince ctrl + D ile yazmaktan çıkılır.

 

  • rm (remove) : Dosya, dizin silmek için kullanırız. Bir çok varyasyonu var. rm, rm -r, rm – rv, rmdir  vs vs şeklinde kullanılır. Unutmamız gereken şey bu komutlar ile silme yaptığımızda çöp kutusuna gitmez, direk hafızadan atılır, windows’daki shift + delete gibi.

 

  • cp (copy) : Dosya, dizin kopyalamak için kullanırız. cp kopyalanacak_dosya kopyalanacak yer  şeklinde kullanımı vardır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER