Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın En Etkili Yolları

Logo

Konu kitap okumak olunca, kimimiz elimizden düşüremez, elimizde bulunan kitap bitmeden uyku uyuyamaz ve bir yenisini okumak için can atarız. Kimimiz de türlü bahaneler ardına sığınır, okul veya iş yoğunluğunu bahane eder, dururuz. Oysa kitap okumanın hafıza ve zekayı güçlendirme, konsantrasyonu arttırma, empati arttırma, hayal dünyamızı genişletme, rahat uyuma ve psikolojik olarak rahatlatma gibi birçok faydası vardır. Kitap okumanın faydalarını birkaç cümleye sığdırmak mümkün değildir. Peki, kitap okuma alışkanlığını nasıl kazanabiliriz?

 

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için öncelikle, ilginizi çeken konuları belirlemelisiniz. Başlangıçta kitap olarak başlamak yerine dergi veya gazetelerdeki ilginizi çeken bölümleri keşfedin. İlginizi çeken konu aşk, bilimsel, siyaset, ilginç yaşam öyküleri veya moda olabilir. Küçük yazılar halinde yapacağınız başlangıçları yavaş yavaş büyütmelisiniz. Yani başlangıçta kalın bir roman sizi kitap okumaktan soğutabilir.

Konunuzu belirledikten sonra, kendinize zaman ayırmayı öğrenmelisiniz. Bu zaman yatmadan önceki 15 dakika, akşamüzeri verdiğiniz bir kahve molanız olabilir. Bu süreleri periyodik olarak arttırmalısınız.

Okurken aklınızı bir türlü kitaba veremiyorsanız, kendinizi zorlamamalısınız. Başlanılan kitap bitecek diye, bir şart yoktur. Bu durum, okuduğunuz kitapta ruh dünyanıza ait bir kesit bulamadığınıza işarettir. Moral bozmadan kitabınızı değiştirebilirsiniz.

Okuduğunuz kitapları çevreniz ile paylaşın. Sosyal medya veya arkadaş ortamızda anlatacağınız kitaplar ilgi çekmeye başladığında motiveniz artacak ve belki de çevrenizi de heveslendirmiş olacaksanız.

Kitaptaki karakterler ile empati yapmaya ve ben olsam hikayenin sonunda ne yapardım, yazar olsam nasıl devam ettirirdim gibi fikirlerinizi kendinizle mutlaka tartışın. Bu durum kitabın sürükleyişini de arttıracaktır.

Okuyacağınız kitapları önceden mutlaka araştırın. Tavsiye edilen, beğenilen kitapların yorumlarına bakın. İlginizi çeken kitapları not edeceğiniz küçük bir defter alabilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER