Konargöçer Yaşam Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Konargöçer Yaşam Hakkında Neler Biliyorsunuz? Anlatınız.

Göçebe olarak yaşayan, belirli bir yere, bölgeye sürekli olarak orada yaşama amacıyla yerleşmeyen insanlara konargöçer denilmektedir.

Aslında bu yaşam tarzını benimseyen insanların temel amacı gıda kaynaklarına, ürün yetiştirebilecekleri verimli tarım arazilerine aynı zamanda hayvanlarını otlatabilecekleri geniş sahalara ulaşabilmektir. İnsanlar bulundukları yerde temel ihtiyaçlarını karşılamaya yarayacak besin ve su bulamazlarsa bunları bulabilecekleri, barınma ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamazlarsa bu sıkıntılarını ortadan kaldıracak yaşam için daha elverişli bir yere göç etme ihtiyacı ortaya çıkar.

 

Geçmişten bugüne konargöçer yaşam bir şekilde azalmış fakat devam etmektedir. Eskiden daha büyük ve kitlesel bir şekilde yapılmakta iken günümüzde her ne kadar yerleşik yaşama geçilmiş ise de belirli bir topluma ya da yöreye ait olarak gerçekleşebilmektedir.

 

Genelde hayvancılıkla uğraşan toplum kesiminin yıl içinde mevsim durumunu da göze alarak hem kendileri hem de hayvanları için yazları sıcak olan yerlerden yüksek kesimlerdeki yaylalara kışın ise ova diyebileceğimiz alanlara yani nispeten alçak ve yaşamaya elverişli bölgelere geri dönmelerini de konargöçer yaşam kavramıyla açıklayabiliriz.

 

Konargöçer yaşam görülen bölgeler farklı olabilir. Bunun sebebi iklimden kaynaklanan sıcaklık farkı olabileceği gibi mevsimlik işçilik de olabilir. Çünkü insanlar hayatlarını idame ettirebilmek için yılın belirli dönemlerinde belirli bölgelere çalışmaya gidebilirler. Örneğin ülkemizde fındık toplamak için Karadeniz bölgesine giden insanlar olduğu gibi doğudan ya da iç bölgelerden yazın pamuk toplamak için Akdeniz bölgesine gidenler de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir