Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları Neler Olabilir? Açıklayınız.

Logo

Obezite, çağımızda en çok karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamın sebep olduğu bu durum, kilo alımının kontrolünü kaybetmesine neden olmaktadır. Vücut, bilinçsiz bir şekilde kilo almaya devam eder ve sonucunda obezite teşhisi konulur.

Obezitenin nedenleri, düzensiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır. Beslenme düzeninin bozulması neticesinde beyin, doy sinyalini alamaz. Bu sinyalin iletimindeki aksaklık kaynaklı sürekli yemek yeme hissi devam eder. Kişi doymaz ve sonrasında aşırı kilo alımı ile karakteristik obezite hastalığına yakalanır. Ciddi bir sağlık problemidir, bu yüzden tedavisinin önüne erkenden geçilmesi gerekmektedir.

Hormon sisteminin bozulması, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi, obezite tedavisine bağlı olarak iyileşme göstermektedir. Kalp ve damar sağlığı üzerine de olumsuz etkileri bulunan obezite, sağlığı büyük oranda tehdit etmektedir. Sağlığın bozulması neticesinde, ölümle sonuçlanmaktadır. En sık görülen problemlerden biri de kalp krizidir. Kalbin yeterince beslenmemesi kalpte spazma neden olur ve birçok obezite vakasında kalp krizi öyküsü mevcuttur.

Obezite, sağlığı tehdit eden olumsuz bir durumdur. Tedavisini endokrin uzmanlığı ile cerrahi uzmanlar değerlendirmektedir. Tedavinin seyri öncelikle, medikal (ilaç) olarak başlar. İlaç tedavisine yanıtın alınması neticesinde tedavi değiştirilmeden devam eder. Ancak ilaç tedavisine yanıt vermeyen ileri derece obezite vakaları, cerrahi işlemle mide küçültme vb. operasyonlara tabi tutulur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER