Resmi kurumların ve sosyal yardım kuruluşlarının engelliler için yaptığı çalışmaları araştırınız.

Engelliler İçin Yapılanlar

Bugün, ülkemizde resmi devlet kurumları ve sosyal yardımlaşma dernekleri engelliler için birçok çalışma gerçekleştirmektedir. En başta da okullaşma oranları artırılmaya çalışılmakta, engelliler için okula gitmede engellerin kaldırılması için her şey yapılmaktadır.

 

Engellilerin rehabilitasyon merkezlerinden daha kolay yararlanmaları için bu merkezler tamamen ücretsiz hale getirilmiş, neredeyse her sokakta bu merkezlerin açılması sağlanmış, yine bu okullara giderken ve gelirken servislerin ücretsiz olması sağlanmıştır.

 

Engelli vatandaşlara bakan aile bireylerine maaş bağlanıp, hayatları bir nebzede olsa kolaylaştırılmaya çalışılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okulların tümünde özel alt sınıflar açılmış ve engelli öğrencilerin normal eğitim ve öğretimden geri kalmamaları için önlemler alınmıştır, yine bu okullara da servisler ücretsizdir.

 

Okul sonrası engellilerin çalışması için gerekli çalışmalarda yapılmıştır. Belli sayısının üstünde çalışan sayısı olan iş yerlerine engelli çalışan alma şartı getirilmiş, devlet memuru olarak da çalışmaları için pozitif ayrıcalıklar tanınmıştır.

 

Engelli vatandaşlar hakkında maalesef olumsuz algıya sahip vatandaşların bu görüşlerinden sıyrılmaları için başta kamu spotu olmak üzere birçok mecra yoluyla harekete geçilmiştir.

 

Sosyal yardım kuruluşları ve özel kurumlar, görme ve duyma sorunu olan vatandaşlar için özel alfabe ile kitap basımı ve kitapların sesli okunması konusunda ön ayak olmuş ve engelli vatandaşların da kitaplardan yararlanması konusunda kolaylık sağlamışlardır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER