Su sertliği nedir? Açıkladık…

Logo

Su sertliği nedir? Açıklayınız.

 

Su döngüsü sonrası yeryüzüne düşen sular yer çekiminin etkisiyle yer altına sızar. Bu sızma sonucunda su içerisine tortular ve magnezyum, kalsiyum ve demir gibi iyonlar karışır. Karışım sonucu oluşan suya “sert su” adı verilmektedir. Bir suyun içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonları miktarı suyun sertliği oranını belirlemektedir. Az miktarda içeriyorsa “yumuşak su” olarak adlandırılır. Sert suyun ise bazı özellikleri mevcuttur. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • Sabunlar sert su içerisinde yumuşak sulara oranla daha az köpürmektedir. Bu duruma ise sabunun kesilmesi adı verilir. Evde kolayca yapabileceğimiz bu test ile sabunun köpürme miktarına bakarak evimize ulaşan suyun sertliğini anlayabiliriz.
  • Evde kullanılan sular arıtılmadığı için sert bir yapıya sahiptir. Bu sert sular çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik aletlerin zamanla borularının tıkanmasına yol açmaktadır. Bu gibi durumlardan kurtulmak için düzenli aralıklarla makinelerimizin iç yapısını kontrol ettirmeli ve makine içerisine temizleyici maddeler atarak boş şekilde çalıştırmalıyız.
  • Lavabolarda ve küvetlerde bulunan kireçler çeşme suyunun sertliğinden kaynaklanmaktadır. İçerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonları CO3 iyonlarıyla birleşerek kireç adı verilen MgCO3 ve CaCO3 gibi maddeleri oluşturur. Bu maddeler evde kullanılan cihazların içerisinde birikerek kireç birikimine sebep olur ve bu elektronik cihazlara büyük ölçüde zarar vermektedir.
  • Evlerimizde oluşan kireçler yapı bakımından bazik bir özellik taşıdığından; limon tuzu, sirke gibi asidik özellikler taşıyan maddeler kullanılarak bu kireçlerden kolaylıkla kurtulabiliriz.
  • Direk olarak asidik özellik taşıyan maddeler elektronik aletlere zarar vereceğinden kireçten kurtulmak için bu maddelerin sulu çözeltileri kullanılabilir.

 

Yukarıda görüldüğü gibi evdeki elektronik cihazlara dahi zarar verebilen sert sular insan vücudunda da böbrek taşı vs. oluşumuna sebep olmaktadır. Bu yüzden içme suyu olarak kullanılacak suların yumuşak olmasına özen göstermeliyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER