LPG ve LNG’nin Kullanım Alanları Nelerdir? Örnekle Açıklayınız.

Logo

LPG ve LNG’nin kullanım alanları nelerdir? Örnekle açıklayınız.

 

LPG adı verilen ve açılımı Likit Petrol Gazı olan madde ham petrolden elde edilir. Normal şartlar altında gaz halinde bulunur ancak taşıma ve depolanması için sıvılaştırılır. Yanıcı ve kokusuz bir yapıya sahiptir. Gaz kaçağı gibi durumlarda farkedilmesi için içerisine kükürt veya merkaptanlar eklenerek kokulu bir yapıya sahip olması sağlanır. Hava içerisinde %2 ile %9 oranında bulunması patlama riskini ortaya çıkarır.

 

Ham petrolün damıtılmasıyla Propan ve Bütan gazları ortaya çıkar. Bu gazların belirli miktarda karıştırılmasıyla veya direk olarak doğalgaz yataklarından elde edilmesiyle oluşan maddeye LPG adı verilir. Ülkemizde ticari olarak kullanılan LPG içerisinde %70 bütan ve %30 oranında propan maddeleri bulunmaktadır. Bu oranlar her ülkede değişiklik göstermektedir. Soğuk olan ülkelerde propan miktarı daha fazla karıştırılmaktadır. LPG ülkemizde yakıt olarak, ısınma amaçlı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

 

Doğada gaz halinde bulunan doğalgazın -160 C’ye kadar soğutulmasıyla LNG adı verilen sıvılaştırılmış doğalgaz elde edilmektedir. Sıvılaştırılmış hali gaz haline göre 1/600 oranında daha az yer kaplamaktadır. İçerisinde ham petrolden elde edilen metan %90 oranında bulunurken %10 oranında ise etan, propan ve bütan maddeleri bulunmaktadır. Renksiz ve kokusuz özelliğe sahip olan madde zehirsiz bir yapıya sahiptir.

 

Genel olarak evlerde ve diğer yaşam birimlerinde ısınma sanayisine, çakmaklarda ve sanayi alanınında kullanılmaktadır. Yanıcı bir özelliğe sahip olan madde taşıma ve depolanma alanında sıvı halde bulunurken kullanımı sırasında gaz haline dönüştürülmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER