Margarinleşme Ne Demektir? Kısaca açıklayınız

Logo

Günümüzde sürekli duyduğumuz margarin, güncel olarak karşımıza çıkmaktadır. Her geçen gün bir farklı markaya ait olan margarin, oda sıcaklığında katı şekildedir. Görüntü olarak doymuş yağlara benzemektedir. Tat olarak da aynı şekilde yakındır. Ancak üretim aşamasında birçok farklılık bulunmaktadır.

 

Margarinleşme, margarin adı verilen ve piyasada kek, pasta, börek gibi hamur işlerinde oldukça sık kullanılan yağın üretimine denilmektedir. Özel şartlar altında gerçekleşen bu durum, oldukça zahmetlidir. Yağların çevrimi yapılarak ihtiyaca göre şekillenmesi sağlanmaktadır. Doymamış yağ asitlerinin bağlarında ince değişiklik ile doymuş yağ haline gelmesi, Margarinleşme adını alır. Burada bağlar arasında değişim yapılmaktadır. Oldukça zahmetli bir durumdur. Bu durumun yapılması için laboratuvar ve araç gerece ihtiyaç vardır. Yağ asitlerinin birbirine bağlandıkları bağlar üzerinde yapılan bu ufak değişiklik yağların da değişmesini sağlamaktadır.

 

Margarinleşme, yağ asitleri üzerindeki değişikliklerden meydana gelmektedir. Bu değişiklerin en büyük nedeni de moleküllerinin üzerindeki yapılan değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden sağlık açısından çok tercih edilmemesi gereken yağlardan biridir. Tercih edilmesi durumunda, damarların içerisinde birikmelere neden olur ve bu durum kolestrol, kalp gibi rahatsızlıkların görülmesine neden olmaktadır. Mümkün oldukça tercih edilmemesi gerekmektedir, ancak arada bir kullanılmasında bir problem olmaz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER