Oyun oynarken istemeden de olsa bir canlıya zarar verdiğiniz oldu mu? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Oyun Oynarken Canlılara Zarar Vermek

Oyun oynarken istemeden de olsa bir canlıya zarar verdiğiniz oldu mu? Benim oldu. Bir keresinde top oynarken bir topu yatan bir kedinin üzerine atmış bulunmuştum. Kedi korkarak kaçtı ve acı acı miyavladı. Tabi bu olay beni öylesine etkiledi ki, koşarak eve gidip hüngür hüngür ağladığımı çok net hatırlıyorum. Annem susturmak için saatlerce uğraşmış, sonunda bir şekilde beni kandırmayı başarmıştı. Ama yine de günlerce içimden atamadığım bu durum, çocukluğumda vicdanıma sürülmüş bir kötü bir leke olarak kaldı.

Oyun oynarken uymamız gereken bazı kurallar vardır. Bir canlıya zarar verecek şekilde oyun oynamamalıyız. Örneğin yanıbaşımızda bir köpek, kedi evi varsa top oynamaktan kaçınmalıyız, onu incitebiliriz. Aynı zamanda çok sert de oynamamalıyız, çünkü o sert attığımız top bir insanın bir yerine isabet edebileceği için tehlike arz edebilmektedir.

 

Oyun oynarken fazla gürültü yapmamalıyız, gürültü yapmak başka insanları rahatsız edebilir. Koştururken fazla hızlı koşmamamız gerektiği gibi, önümüze bakmayı da mutlaka ihmal etmemeliyiz. Bir çocuğa, bebeğe ya da herhangi bir canlıya çarpmak ona da, koşana da zarar vereceğinden tehlikelidir. Dikkat edilmelidir.

Bunun dışında internet oyunları üzerinden de canlılara zarar verilmektedir. Online bir oyunda nasıl konuşacağını bilmeyen insanlar, diğer insanlara kötü sözler söyleyerek fiziksel olmasa da psikolojik zararlar verebilir. Bu konulara dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER