Meteor düşmesinin Dünya üzerinde yaratacağı etkilere örnekler veriniz.

Meteor düşmesinin Dünya üzerinde yaratacağı etkiler şunlar olabilir:

Meteorlar evren içerisinde herhangi bir yörüngesi olmadan hareket eden gök cisimleri olarak ifade edilmektedir. Meteorların Dünya’ya çarpmasının ardından da ciddi hasar meydana getireceğine dair teoriler bulunmaktadır. Yalnız meteorların ciddi miktarda hasar ve can kaybına neden olması adına da belli bir büyüklüğe sahip olması da gerekmektedir. Aksi takdirde atmosfer katmanı kalkan görevi görebilecek ve meteorların yeryüzüne ulaşmadan yok edilmesinde de önemli bir pay sahibi olabilecektir.

 

Meteorlar düştükleri bölgelerde doğal afet etkisi yaratabilmektedir. Aniden düşen gök cismin bölgede deprem, tsunami, sel ve ani sıcaklık değişimlerine neden olabilecek türde de var olmaktadır. Aynı zamanda da bölgede var olan tüm canlıları da olumsuz bir biçimde etkileyeceği de görülebilecektir. Canlılar için uygun yaşam şartlarının ortadan kalktığı görülebilecek olup; bununla beraber de düştüğü alanlarda herhangi bir canlılık belirtisi de söz konusu olmayacaktır. İnsanların antik çağa hızlı bir dönüş yapması noktasında meteor düşmesinin önemli bir etkisi de olabilecektir. İnsanların gelişimlerine sıfırdan başlamaları durumu da söz konusu olarak görülebilecektir.

 

Dünya’ya meteorun düşmesi noktasında canlılık faaliyetlerinin neredeyse sıfıra ineceği de tahmin edilebilecektir. Aynı zamanda da insanlığın bu zamana kadar geliştirdiği tüm teknolojik ve yaşamsal olgular da bir anda ortadan kalkabilecektir. İnsan popülasyonunun yanında diğer canlıların nüfuslarında da ciddi oranda azalma durumu da görülebilecektir. İnsanların atalarının yaşadığı gibi yaşayarak doğadan tüm ihtiyaçlarını gidermeleri durumu da ortaya çıkabilecektir. Dünya’nın büyük bir bölümü de ıssız bir durumda da olması söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden yaşam şartlarında da ciddi oranda azalma da görülebilecektir.

 

Meteor düşmesini engellemek adına da uzay çalışmaları yapan ülkelerin büyük oranda tedbirli davrandıkları ve düşme riski bulunan meteorları yok etmeye dayalı çalışmaları gerçekleştirilerek bu sonun ortaya çıkmasının da önüne geçilmeye çalışılacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER