Yaşadığınız kentte size göre farklı bir kültüre, geleneğe ve yaşam tarzına sahip insanların bir arada yaşarken yaptığı olumlu ve olumsuz davranışları belirtiniz.

Kentleşmeye bağlı olarak nüfusta ciddi bir artışın görülebilmesi söz konusu olmaktadır. Şehirlerde nüfus patlamasının yaşanmasından dolayı farklı kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip olan kişilerin bu alanda yer alabildiği de görülebilmektedir. Kentlere yeni gelen kişilerin yaşam tarzları bakımından yabancı oldukları anlaşılabilecektir. Bundan dolayı da toplumun farklılık göstermesi durumuna denk gelinebilmesi söz konusu olabilmektedir.

 

Kentleşmeye farklı kültürlere sahip olan insanların dahil olması halinde, var olan yerleşmenin farklı değer yargılarına farklı olarak gerçekleşmesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Kent kapsamında değişik bölgelerin bulunması ile beraber bir topluluğun kendisine ait bir alanın var olduğunu da kanıtlayabilmektedir. Kent bilincine aykırı bir hareket olarak da ifade edilebilecek bir biçimde var olarak tezat oluşturacak bir durumun da görülebileceği mümkündür. Kent içerisinde de farklı kültürlerin görülmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de şehirlerin var olan özelliklerinde değişim görülerek daha da etkili bir kültür çatışmasının görülebildiği durum da gözlemlenebilmekte olan bir detay olarak adlandırılabilmektedir. Şehrin farklılıkları bu şekilde ortaya çıkarak önemli bir ayrıntı olarak da değerlendirilebilecektir. Kent içerisinde farklı kültürlerin var olması şehir içerisinde farklı beşeri faaliyetlerin ortaya çıkması noktasında da ön planda var olarak, ekonomik düzeylerin de değişkenlik göstermesinde de nitelikli bir kriterdir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER