Meteorolojide atmosferdeki su oranı hangi kavram ile ifade edilir?

Meteorolojide atmosferdeki su oranı hangi kavram ile ifade edilir?

 

Su tüm canlılar için önemli olan, hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Suyun birçok hali doğada mevcuttur. Suyun buharlaşarak havada oluşturduğu su buharına nem adı verilir. Nem 3 şekilde ölçülmektedir. Birincisi mutlak nem, hava içerisindeki su buharının gram ağırlığına denilmektedir. Sıcaklık ve buharlaşmanın fazla olduğu yerlerde çok, soğuk ve dağlık yerlerde mutlak nem azdır. İkincisi maksimum nem, 1 metreküp havanın belli bir sıcaklıkta taşıyabildiği nem oranıdır. Sıcaklığa bağlı değişkenlik göstermektedir. Bağıl nem üçüncü nem ölçüm çeşididir.

 

Meteorolojide atmosferdeki su oranı bağıl nem kavramı ile ifade edilmektedir. Mutlak nemin, maksimum neme oranına bağıl nem denmektedir. Yüzde olarak ifade edilmektedir. Bağıl nem oranının yüzde yüz olabilmesi için suya doymuş olması gerekmektedir. Aynı zamanda bağıl nemin %100 olması demek, denge buhar basıncının ve buhar basıncının birbirine eşit olduğunu ifade etmektedir. Bağıl nemin yüksek olduğu yerlerde su daha yavaş buharlaşırken, düşük olduğu yerlerde su daha hızlı buharlaşmaktadır. Bu dolmakta olan bir bardağın daha yavaş dolarken, boş olan bardağın daha hızlı olmasına benzemektedir.

 

Örneğin; Sıfır derecedeki bir hava kütlesi hemen hemen 5 gram nem taşımaktadır. Bu sıcaklıktaki hava içinde 4 gram nem var ise havanın bağıl nem oranı yaklaşık %80’dir. Geriye kalan %20 ise nem açığı olarak ifade edilmektedir. Bu ve bunun gibi birçok örnek sayesinde, bağıl nem oranının havada nem ile doğru orantılı olduğunu görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir