Meteorolojik kuraklığın etkilerini açıklayınız.

Meteorolojik kuraklığın etkilerini açıklayınız.

 

Kuraklık farklı farklı biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Kuraklığın meteorolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkması aşamasında da yaşamın olumsuz bir biçimde etkilenmesi de söz konusu olabilmektedir. Aşırı derecede sıcaklığın artması ve herhangi bir yağışın görülmemesinden ötürü ciddi sonuçlarının olabileceği de gözlemlenebilmektedir. Meteorolojik etkileri herhangi bir değişim olmaması halinde kendini göstermesiyle de ön planda kalmaya da devam edebilecektir.

 

Genel olarak küresel ısınmadan dolayı görülen meteorolojik kuraklık sosyal etkileri konusunda da önemli bir doğa olayı olarak ifade edilmektedir. Aşırı kuraklıktan dolayı bulunulan bölgede herhangi bir üretimin gerçekleşmesi söz konusu olmayacaktır. Özellikle kırsal alanlarda etkisini fazlasıyla gösterecek olan kuraklığın, üretimi minimum duruma üşürmesi süreci de görülebilecektir. Kırsal kesimde yoksulluk ve huzursuzluk baş göstermesinin temel sebebi olarak adlandırılacaktır. İşsiz kalan kırsal kesim halkı doğal nedenlerden dolayı göç etmek durumunda da kalabilecektir.

 

Kuraklığın görülmesi ile beraber bitkilerde hastalık, hayvan ürünlerinde görülen düşüş, böceklerin ürünlere saldırısı, balıkların azalması, üretimin azalmasından dolayı görülen işsizlik ve iş alanlarında da büyük kayıplar gibi durumların gündeme gelmesini de sağlayabilecek biçimde etkisini gösterebilecek olan bir afet sınıfındaki gelişme olarak görülebilmektedir.

 

Meteorolojik kuraklık sonrasında çevrede de birtakım değişimlerin görülebilmesi söz konusudur. Su miktarında meydana gelen düşüş, su kaynaklarının kuraklaşmasına neden olacak ve dolaylı olarak da iklimin sertleşmesinin en büyük sebebi olarak ifade edilecektir. Aynı zamanda da su kaynaklarının yok olması sonrasında bitki ve balık türlerinde azalma durumu riskini de ortaya çıkarabilecektir. Son olarak da toprakta erozyonun meydana gelmesine ve zaman içerisinde de kuraklaşmasına da sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir